Kým vlani bolo v hniezdach spolu 32 mláďat, v tomto roku ich narátali 28. Ako povedal zoológ Jozef Kormančík, je to priemer. Bocianov u nás rapídne nepribúda, ale ani neubúda.
SPIŠ. Ochranári pri monitoringu nepoužívajú žiadnu špeciálnu techniku. Stačí im ďalekohľad a vyvýšené miesto.
Mláďatá na rozdiel od svojich rodičov majú čierne zobáky. V tomto období začínajú už byť samostatné, koncom augusta odletia do Afriky.
Bocian je podľa slov J. Kormančíka veľmi obľúbený a chcú ho mať v každej dedine. Stavajú im náhradné hniezda alebo ich premiestňujú, ak si ich postavia na nevhodnom mieste.
Príkladom toho sú Hrabušice. Obec hradila náklady so sťahovaním zo súkromného pozemku na verejné priestranstvo, ochranári poskytovali poradenstvo. Bociany však v tomto roku do nového domova neprileteli.
„Dôvod nepoznáme. Ak sa bocian nevráti do svojho hniezda, mohol uhynúť po ceste. Alebo mu to miesto nevyhovuje. Stavia si hniezda na veľmi vysokých miestach, aby mal dobrý rozhľad. Okrem toho sú to lokality, kde nachádza dostatok potravy,“ vysvetlil odborník.
Prilákal ich domov
Zo svojej praxe vie, že ľudia dokonca sami postavia hniezdo, aby prilákali bociana na svoj pozemok. Príkladom toho je 83-ročný Jozef Kačmárik zo Spišských Tomášoviec. Hniezdo z prútia z brezy im postavil pred 20 rokmi, už dvakrát ho rekonštruoval.
„Od elektrikárov som si vypýtal aj drevený stĺp. Bociany prileteli, stále mali aj mláďatá, najviac ich bolo päť. Najprv sa usadí samec a za pár dní príde jeho družka. Kým som bol mladší, choval som rôzne zvieratá, ako bažanty, pávy, tak som skúsil, či priletí k nám aj bocian. Je to nádherný pohľad, keď sa vám bociany prechádzajú po záhrade,“ opísal tento zanietenec.
V tomto však bocianov niet. „Síce prileteli, ale vzápätí ich aj nebolo. Verím, že sa vrátia,“ smutne podotkol J. Kačmárik.
Bociany zvyknú mať priemerne dve až štyri mláďatá. J. Kormančík sa však stretol aj s prípadom, že v hniezde bolo šesť mladých bocianov.
V tomto roku ich najviac objavili v letanovskom hniezde, bolo ich tam päť.
V Mečedeľovciach zase objavili najvyššie hniezdo, bociany si svoj domov postavili až do výšky dvoch metrov.
Uhynú aj po ceste do Afriky
Nie všetky bociany sa dožijú dospelosti. Veľa ich uhynie na ceste do Afriky. Okrem toho uhynú aj kvôli rôznym zraneniam. Naposledy to bol prípad zo Spišského Hrušova.
„Miestni nás volali k bocianovi so zlomenou nohou. Bohužiaľ, zranenie bolo veľmi vážne, zlomenú končatinu držala pokope len koža. Museli sme ho utratiť. V Letanovciach sa zase bocian obesil o nohu. Kým sme prišli na miesto, uhynul,“ opísal prípady z praxe J. Kormančík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš