Nakladanie s majetkom, príjmy či výdavky obce nemá kto kontrolovať. Zdá sa, že Kojšovčania doplatili na spory súčasného a predošlého starostu. O túto funkciu totiž nikto z okolia nemá záujem, zrejme aj kvôli zlému chýru o Kojšove.
KOJŠOV. V dedine sú témou číslo jedna obvinenia zo subvenčných podvodov a trestné oznámenia. Zaujímavé sú aj pôžičky.
Peniaze si obec požičiavala od firmy, ktorá tu vykonávala stavebné práce. Bývalý hlavný kontrolór z funkcie odišiel dobrovoľne.
Obaja starostovia, súčasný aj ten bývalý tvrdia, že kontrole sa nebránia, nikto to však nechce u nich robiť.
„Kontrolór odišiel sám. Oslovili sme aj iných, nikto nemal záujem. Výberové konanie sme už nestihli urobiť. Kontrolóra vnímam ako dobrú pomoc pre účtovníčku, preto by na obecnom úrade mal byť,“ povedal nám bývalý starosta Rudolf Kušnír (Smer).
Podobný názor má aj súčasný starosta Anton Bašniar (nez.). „Vypísali sme výberové konanie, nik sa neprihlásil. Oslovili sme aj kontrolórov z iných obcí, ale bez úspechu,“ reagoval A. Bašniar.
Ako dodal, dnes do určitej miery nahrádza kontrolóra finančná komisia pri obecnom zastupiteľstve. „Preberáme s nimi každú finančnú operáciu, čerpanie rozpočtu,“ vysvetlil súčasný kojšovský starosta.
V týchto dňoch plánujú opäť zverejniť výberové konanie, aby tu mohli zamestnať hlavného kontrolóra tak, ako to stojí v zákone.
Chýbajúci kontrolór – jav ojedinelý
Odborníci sú v tomto zajedno – obce a mestá musia rešpektovať zákony. Chýbajúci hlavný kontrolór je na Slovensku jav ojedinelý.
„Stáva sa občas, že v niektorých samosprávach nastane problém. Nedohodnú sa poslanci alebo osoba kontrolóra je nevyhovujúca. Vždy sa to však vyrieši. Nepoznám dôvody, prečo v Kojšove nemajú hlavného kontrolóra, mali by sa však snažiť dať situáciu čím skôr do poriadku,“ povedal nám výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška. Na Slovensku je celkovo 2 936 samospráv.
Ivan Rončák z Transparency International Slovensko zdôraznil: „Funkcia hlavného kontrolóra nie je samoúčelná. Okrem toho, že dáva stanovisko k rozpočtu, dbá aj na to, aby obec nerobila chyby a nedostala sa do finančných problémov. Je to kontrolór, ale aj pomoc pre samosprávy. Využívajú ho aj samotní obyvatelia, napríklad ak ide o petície či sťažnosti,“ povedal odborník na samosprávu.
O prísnejších zmenách neuvažujú
Ako nám povedali na ministerstve vnútra, zákon o obecnom zriadení, ktorý ukladá obciam a mestám povinnosť mať kontrolóra, je nesankčný.
„Podľa zákona by mala byť táto funkcia zriadená v každej obci. Ministerstvo vnútra nemá žiadne kompetencie v tejto oblasti. Orgánom vykonávajúcim dozor nad zachovávaním zákonnosti v územnej samospráve je príslušná prokuratúra. Vzhľadom na celý charakter právneho predpisu o zmenách v tomto smere v súčasnosti neuvažujeme,“ uviedla Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš