Sú miesta, kde by vám bol mobil v prípade problémov zbytočný... Záchranári aj tak radia, berte si ho všade so sebou. Možno stačí prejsť len pár metrov, aby ste chytili signál a dovolali sa pomoci vďaka mobilu.
VYSOKÉ TATRY. Na tiesňovú linku 112 sa dá dovolať jedine v prípade, že je dostupná aspoň jedna sieť akéhokoľvek mobilného operátora.
Ak by však aj mal turista na návšteve našich veľhôr pri sebe telefón využívajúci služby všetkých slovenských mobilných operátorov, stále by sa našli miesta bez dostupného telefónneho signálu.
Potvrdil to aj hovorca spoločnosti Orange Richard Fides.
„Pokrytie vo vysokohorskom teréne je jedným z najťažších problémov pri návrhu mobilnej siete. Postaviť na Lomnickom štíte základňovú stanicu nie je riešením. Rušili by sme signál nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách,” uviedol Fides k problematike komunikácie v GSM pásme.
Jedným z riešení je nasmerovať vysielače na končiare hôr. „Tu narážame na rôzne problémy ako neexistujúci zdroj energie, chýbajúce ústredne či zakrytý optický výhľad pre používané technológie,” vymenoval komplikácie.
Ako dodal, v súčasnosti je problém zachovať aj existujúce pokrytie v husto osídlených tatranských oblastiach.
Aj spoločnosť Slovak Telekom pokrýva svojou sieťou takmer celé územie Slovenska, stále sa však dajú nájsť biele miesta.
„Prevažnú väčšinu týchto miest tvoria riedko obývané lokality a lokality v ťažko prístupnom teréne, pričom najčastejším dôvodom sú vysoké vstupné náklady takejto investície,“ zdôvodnil hovorca telekomunikácií Tomáš Palovský.
Podľa Palovského prihliadajú mobilní operátori pri pokrývaní jednotlivých lokalít signálom hlavne na efektívnosť a rentabilitu výstavby základňových staníc, ako aj na potenciál využitia siete v danej oblasti.
Tretí mobilný operátor, Telefónica O2, sa k problematike pokrytia územia Vysokých Tatier mobilným signálom do našej uzávierky nevyjadril.
Geografická poloha sťažuje pokrytie
Nepokryté miesta sa zväčša nachádzajú v piatom stupni ochrany prírody, čo je napríklad prípad Tichej a Kôprovej doliny.
Medzi problematické oblasti v Tatrách patrí aj Javorová a Bielovodská dolina, ktoré ležia bezprostredne v hraničnom pásme medzi Slovenskom a Poľskom.
„Ani v horizonte 20 rokov sa to veľmi nezmení a stále tu budeme mať signálom nepokryté oblasti,“ uviedol náčelník Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga.
Vysoké Tatry sú hraničným horstvom, čo znemožňuje stopercentne zabezpečiť signál mobilnému telefónu.
„Na druhej strane Tatier neexistujú slovenské vysielače signálu. Pokrytie horstva mobilným signálom sa pohybuje na úrovni zhruba osemdesiatich percent, ale samozrejme to závisí od konkrétneho operátora,“ uviedol.
Merania vo vysokohorskom teréne prebehli ešte v roku 2006.
Ďalšou z príčin komplikujúcich privolanie záchrany v prípade úrazu je aj členitý reliéf tatranských dolín.
Riziko znižuje aktivovaný roaming
Ak nie je dostupná slovenská mobilná sieť, v prípade núdze môže postihnutým pomôcť aj aktivovaná roamingová služba.
„Sieť aspoň jedného z poľských operátorov by mala byť k dispozícii takmer vždy a prostredníctvom nej sa dá dovolať na tiesňovú linku 112,“ vysvetlil Janiga.
Vtedy však nastáva malý problém. Ľudia hľadajúci pomoc sa dovolajú na poľskú tiesňovú linku.
„Akonáhle však zistia, že sa turista nachádza na slovenskej strane Vysokých Tatier, jednoducho presmerujú hovor do Prešova,“ ozrejmil náčelník horských záchranárov.
Najnavštevovanejšie horské lokality sú však podľa náčelníka horskej služby pokryté kvalitným signálom.
Výnimočne sa však môže stať, že aj tam signál kolíše a neumožní dovolať sa pomoci na tiesňovej linke.
„Vtedy netreba robiť paniku. Stačí prejsť 20 alebo 50 metrov a jeho kvalita sa zlepší. Ak ale signál je, ale jeho kvalita neumožňuje telefonovať, treba poslať SMS správu kamarátom, známym alebo rodine, nech oni upovedomia tiesňovú linku,“ odporúča Janiga.
Nedávna história
Problémy bývali pri Zelenom plese
V minulosti bolo veľa prípadov v Doline Zeleného plesa a pri chate, keď sa horolezci v masíve priľahlých štítov nemohli v prípade úrazu dovolať k záchranárom.
„Zranení horolezci museli kričať zo skaly smerom k chate alebo niektorý z nich musel zísť dole a utekať na chatu, kde úraz oznámil. Až potom sa vyrážalo na pomoc, čo samozrejme predlžovalo nástup na záchrannú akciu,“ opísal Janiga prípady spred niekoľkých rokov.
Dnes už je na chate pri Zelenom plese vysielač zosilňujúci signál pre mobilné telefóny a problémy pominuli.
Rokovanie s mobilným operátorom na pokrytie Zeleného plesa vtedy iniciovala HZS.
mn
Zistili sme
Ako to funguje, keď sa stratíte v Tatrách
Telefonický operátor linky 112 v prípade tiesňového volania z horskej oblasti presmeruje hovor na operačné stredisko HZS.
„Je to o šikovnosti našich pracovníkov. S ľuďmi intenzívne komunikujeme a vždy sa nám podarí od postihnutých zistiť informácie o tom, kde sa nachádzajú. Odkiaľ vyšli, kam smerovali, o koľkej vyrazili, čo vidia. Prípadne je tam nejaký svedok a podobne,“ vysvetlil postup lokalizácie miesta turistov žiadajúcich o pomoc Janiga.
V žargóne horských záchranárov sa to volá klasicky - zablúdenie. „Raz sa nám stratil anglický turista. Vedel, že je na Slavkovskom štíte. Vedel aj zhruba v akom mieste opustil chodník, ale nevedel sa naň vrátiť. Nedarilo sa nám ho lokalizovať, tak sme skúšali rôzne metódy,“ opísal jeden z častých prípadov.
Stratený turista skúšal v tme svietiť mobilným telefónom, napokon ho našli pomocou okuliarov na nočné videnie leteckí záchranári.
Veľký problém bol po kalamitnej víchrici. Na mnohých chodníkoch ležali popadané stromy a ľudia pri snahe obísť prírodné zátarasy sa už na chodník nevrátili a v rúbaniskách poblúdili. „Vždy sa však všetci napokon na chodník vrátili alebo sme ich našli my,“ povedal náčelník HZS.
Podľa jeho slov technika napreduje míľovými krokmi a takmer každý telefón je vybavený službou GPS.
„Je to otázka krátkeho časového obdobia, kedy budeme môcť na vyžiadanie dostať od operátora z telefónu súradnice postihnutých ľudí a tým vyriešiť problém ich lokalizácie,“ uzavrel Janiga.
HZS pravidelne na svojich internetových stránkach www.hzs.sk zverejňuje aktuálnu predpoveď počasia a ďalšie potrebné informácie pre turistov.
„Spätnú väzbu od ľudí máme. Za mesiac júl (údaj platný k 23. 7. 2012) stránky HZS navštívilo približne 71-tisíc návštevníkov. Celkový počet návštevníkov, ktorí navštívili stránky HZS za rok 2012, predstavuje takmer 602-tisíc,“ dodal Janiga.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš