Územie Slovenského raja je z veľkej časti pokryté signálom. Takmer vo všetkých lokalitách budete s mobilným telefónom dostupní. Jedinú výnimku predstavuje roklina Veľký Sokol.
SLOVENSKÝ RAJ. Na území Slovenského raja aj napriek zložitosti terénu, hlbokým roklinám a dolinám, je pokrytie všetkých operátorov dobré.
Náčelník Horskej záchrannej služby v Slovenskom raji Dušan Leskovjanský odporúča návštevníkom, aby si svoje mobilné telefóny určite nenechali doma.
„Pri turistických vychádzkach patrí do vašej výbavy, pretože môže zachrániť ľudský život,“ prízvukuje náčelník.
Aj keď je národný park veľmi dobre pokrytý signálom, pri nepriaznivých podmienkach váš mobil môže ostať v teréne hluchý. V takomto prípade odporúča D. Leskovjanský vystúpiť na úroveň plošín a kopcov, kde je väčšia istota nájdenia signálu.
V prípade nehody je dôležité ostať na mieste, odkiaľ informátor telefonoval.
„Stáva sa, že volajúca osoba je zmätená, panikári, nepozná dobre danú oblasť. Neraz podáva mylné informácie. Je nevyhnutné, aby na nás počkala. Mnoho z nich robí priam fatálnu chybu, keď začne obvolávať známych a my sa mu potom nemôžeme dovolať. Šetriť treba aj baterku mobilu,“ vysvetľuje náčelník.
S volajúcim musia byť záchranári v kontakte, aby ho dokázali čo najrýchlejšie nájsť a spolu s ním hneď vyraziť k postihnutému.
Veľmi častou chybou, s ktorou sa na základni horskej služby stretávajú je, že zahraniční turisti nenahlásia predvoľbu svojho mobilu, ak volajú zo zahraničia.
Pri hľadaní stratených turistov uľahčujú prácu záchranárom práve mobily, ktoré dokážu presne navigovať, v súčasnosti sú v ponuke mobily s funkciou GPS.
Veľký sokol
„Slovenský raj je horstvo, nie prechádzka záhradou. Je nevyhnutné, aby na túry chodili skupinky, minimálne dvaja. Kto chodí sám, porušuje základy bezpečnej turistiky. Ak sa už tak rozhodne, mal by upovedomiť najbližších, kam ide a kedy sa mieni vrátiť,“ radí D. Leskovjanský.
Ak plánujete prejsť tiesňavu Veľký Sokol, rátajte s tým, že ostanete na niekoľko hodín bez signálu. Skalné steny vysoké do 300 metrov v týchto miestach v hlbokej doline signál neumožnia. Veľký Sokol s dĺžkou 4,5 km má prívlastok najmohutnejšia roklina Slovenského raja.
„Nosíme mobily všade, takže máme ich aj teraz pri sebe. Boli sme na Kláštorisku a chválili sme sa priateľom cez telefón, kde práve sme. Počuli sme sa veľmi dobre,“ tvrdil Jozef Poličan zo Žiliny, ktorý tu s priateľmi trávi dovolenku.
„Boli sme na Klauzoch a prechádzali sme Bielym potokom späť na Čingov. Mobily neposielali sms o nedostupnosti, takže sme asi signál mali,“ myslí si Jana Ogurčáková zo Spišskej Novej Vsi.
Rady
Odporúčania náčelníka horskej služby
Treba sa dopredu pripraviť na túru. Naštudovať si, kam chceme ísť, získať o trase čo najviac informácií.
Zistiť si, aké bude počasie. Pripraviť si podľa toho vhodný a potrebný výstroj. V batohu by nemal chýbať teplý čaj, nejaké jedlo, náhradné oblečenie, pršiplášť, baterka, mapa, mobil.
„Odporúčam návštevníkom Slovenského raja dopredu sa pripoistiť voči úrazom pre prípad, že by potrebovali pomoc Horskej záchrannej služby, pretože Slovenský raj je horským prostredím a netreba ho podceňovať. Treba zvážiť svoje fyzické schopnosti a nepreceniť svoje sily. Aktuálne informácie a upozornenia z horských oblastí nájdu turisti na stránke www.hzs.sk. Podľa dĺžky trasy si treba naplánovať čas nástupu na túru, aby sa mohla v časovej rezerve absolvovať. Je bezpečnejšie absolvovať túru minimálne vo dvojici. V prípade nebezpečenstva treba volať 18 300,“ radí D. Leskovjanský.
ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš