Galérii umelcov Spiša už istý čas šéfuje nová riaditeľka Lucia Benická. Nahradila nedávno zosnulého Jozefa Joppu, ktorý v roku 1987 stál pri zrode kultúrnej inštitúcie. Galéria si na jeseň pripomína štvrťstoročie svojho vzniku. Aj pri tejto príležitosti L. Benická chystá veľké expozičné zmeny, prevetrá i zbierkový fond.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. L. Benická práve pred 25 rokmi začínala ako kunsthistorička v GUS. Pôsobila tu päť rokov v čase, keď sa tvoril zbierkový fond galérie.
Odvtedy nadobudla skúsenosti v oblasti súčasného umenia a fotografie ako kurátorka, art-manažérka, lektorka, publicistka, lektorka dejín fotografie a organizátorka výstav.
Pôsobila v Tatranskej galérii, založila Dom fotografie v Poprade – neskôr v Liptovskom Mikuláši, krátko pracovala vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Absolvovala rôzne študijné pobyty v zahraničí.
Chcú návštevníka aj vyprovokovať
„Galerijné inštitúcie tvoria dosť solídny pilier národného dedičstva. Tieto hodnoty by bez týchto miest nemohli prežiť, transformovať sa. Galérie uchovávajú duševný majetok – výtvarné diela, ktoré majú obrovskú aj nominálnu hodnotu. Preto som presvedčená, že by mali byť súčasťou 21. storočia,“ odpovedala na otázku, či kamenné galérie dokážu konkurovať súčasnej multimediálnej realite.
Výročie si GUS pripomenie na jeseň. L. Benická spolu s kolegami pripravuje viacero noviniek. Projekty, ktoré dokážu, ako hovorí, návštevníka vyprovokovať. Dvadsaťpäťročná existencia má svoje výhody i nevýhody.
„Výhodou je nelimitovaný priestor pre nové koncepcie a projekty, nevýhodou veľmi krátka doba na zbierkotvorbu a jej rozvíjanie. Výročie je aj výzvou na zameranie organizácie a jej otvorenie sa krajine, svetu. Som presvedčená, že galéria zmysluplnosť má. A hoci sa nemôžeme prirovnávať ku komerčným záležitostiam, čísla návštevnosti sú potešiteľné. Ak ich porovnáme s počtom obyvateľov mesta, môžeme povedať, že galériu navštívil každý štvrtý obyvateľ. Napriek tomu, že sme jednou z najmladších galérií, prevyšujeme týmito číslami aj mnohé väčšie v rámci krajiny,“ uviedla riaditeľka GUS.
Prevetrajú zbierky
Galéria chystá zmenu stálych expozícií - dotvorenie samostatnej expozície Jozefa Hanulu, zo zbierok GUS i zapožičaných zo súkromných zbierok. Na jeseň chcú sprístupniť tematicky upravenú stálu expozíciu.
„Plánujeme pripraviť výstavu, ktorá predefinuje našu zbierku v duchu Terra Gothica. Máme veľký objem výtvarných diel, ktoré interpretujú gotickú cestu v maľbách, kresbách, plastikách. Jubileum prinesie aj projekt 25x25 – výstava 25 autorov pochádzajúcich z regiónu. Pripravíme priestor aj pre mladých umelcov z regiónu, najbližšie to bude tvorba Jaroslava Čecha. V rámci medzinárodných projektov chystáme súčasnú českú maľbu zo zbierok Wannieck Gallery v Brne v spolupráci s EHMK a Liptovskou galériou. Nezabúdame ani na jubilantov, ktorých máme v zbierkach, “ priblížila.
Estetickou obnovou prejde aj webová stránka GUS, aby zodpovedala požiadavkám súčasného moderného a virtuálneho sveta.
„Nie je možné pripomínať si 25. výročie a nezabúdať pritom na ľudí, ktorí stáli pri zrode GUS. Spomenieme si aj na J. Joppu, ktorý v roku 1987 galériu otváral. V galérii bude mať svoju pamätnú tabuľu, ktorá bude pripomínať jeho pôsobenie,“ dodala riaditeľka GUS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš