Rozšírila sa na nich totiž vrbovka úzkolistá, ktorej sa darí najmä preto, že je svetlomilná.
VYSOKÉ TATRY. Oko turistov, ale aj domácich už niekoľko rokov v lete pútajú rozsiahle fialové pásy v Tatrách. Tie vidno aj z diaľky z doliny.
Rastlina sa rozšírila po veternej kalamite, čo si všimol aj Smokovčan Marek Budzák: „Kvet sa volá vrbovka úzkolistá. Rozrástla sa po kalamite v roku 2004, najväčší výskyt som postrehol na rúbaniskách pod Gerlachovským štítom.“
Kyprina úzkolistá, u nás známa aj pod názvom vrbovka úzkolistá, je rozšírená na celom území Tatier vrátane subalpínskeho stupňa, teda až do nadmorskej výšky 1500 až 1600 metrov. V Tatrách sa vyskytuje prirodzene.
To, že sa rastlina výrazne rozšírila po kalamite, potvrdila aj hovorkyňa Štátnych lesov Tatranského národného parku Lenka Burdová.
„Je to svetlomilná rastlina, ktorá má rada slnko. Akú veľkú plochu v lesných porastoch obsadí, to závisí od svetelných podmienok. Po vetrovej kalamite však zostali v území TANAP–u rozsiahle plochy, na ktoré už dospelý les netienil. Vhodné svetelné podmienky a schopnosť byliny rozsievať sa veľkým množstvom lietajúcich semien umožnili kyprine úzkolistej pokryť rozsiahle plochy pod tatranskými končiarmi,“ vysvetlila Burdová.
Nový fenomén Tatier
Rastlinu, ktorá sa stala novým fenoménom Tatier, si obľúbili domáci i turisti.
„Mne osobne sa to páči, z diaľky to celkom dobre vyzerá a čo som tak postrehol, tak turistom sa to páči tiež. Keď som predával suveníry pred tromi rokmi, bola tam aj pohľadnica s touto vrbovkou a v pozadí Gerlach a kupovalo si ju dosť veľa ľudí,“ povedal Budzák.
V súčasnosti, keď už rastie nový les a kyprina úzkolistá už nemá toľko svetla, postupne z kalamitných plôch ustupuje.
„Neznamená to však, že sa z územia Tatranského národného parku stratí úplne. Zostane tu, ibaže v menšom množstve, jednotlivo, v menších či väčších hlúčikoch na presvetlených lokalitách,“ ubezpečila Burdová.
Kyprina úzkolistá kvitne v letných mesiacoch a dorastá do výšky 150 centimetrov. Má aj liečivé účinky.
„Verejnosť však upozorňujeme na skutočnosť, že táto rastlina, keďže sa nachádzame na území národného parku, nemôže sa trhať,“ dodala Burdová.
Autor: ls
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš