SPIŠSKÁ BELÁ. Platiť si bývanie v nájomných bytoch je podľa mnohých ľudí nenávratnou investíciou.
Tvrdia, že popri povinných platbách si nedokážu sporiť, čím sa im vytráca možnosť bývania vo vlastnom.
O zmenách uvažovali na ZMOS-e. Primátor Spišskej Belej napríklad navrhol, aby štát byty predal nájomcom.
Ministerstvo výstavby s tým zatiaľ nesúhlasí. Zákon neumožňuje odpredať nájomné byty pred uplynutím tridsiatich rokov.
„Privítal by som možnosť, keby sa dal byt odkúpiť skôr. Mal by som väčšiu istotu, mám totiž rodinu s dvoma malými deťmi. Takto by som mal byt, do ktorého som čosi vložil a viem, čo chcem v ňom robiť. Teraz nemôžem s istotou povedať, čo bude o štyri-päť rokov, pritom musíme platiť nekresťanské peniaze,“ povedal jeden z mnohých nájomcov Vlado Bušek zo Spišskej Belej.
Len v tomto meste postavili za posledné obdobie 107 bytov cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB). Ďalších 26 ich chystajú.
Primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak (nez.) presadzoval, aby sa nájomné byty odpredávali predčasne, teda pred lehotou 30 rokov.
„Nájomné byty si po čase začnú žiadať údržbu, čo znamená náklady pre mesto či obec. Takisto by samosprávam ubudla agenda. Dôležitým faktorom je, že nájomcovia majú záujem trvalo si riešiť bytovú otázku. Predajom bytov by štát získal zaujímavé finančné prostriedky, ktoré by mohol použiť na podporu ďalšej výstavby,“ zhrnul dôvody návrhu.
Podotkol, že prípadný predaj nájomných bytov by bol na každej obci osobitne.
Myšlienku prezentoval na rokovaniach Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Od kolegov dostal podporu.
Ministerstvo: O predajoch neuvažujeme
Ministerstvo výstavby odpredaj nájomných bytov nepovažuje za šťastné riešenie.
„Tento typ bývania predstavuje sociálne bývanie. Jeho cieľom je zabezpečiť cenovo dostupné bývanie pre domácnosti s príjmom do trojnásobku životného minima. Preto ministerstvo neuvažuje s možnosťou predaja týchto bytov po kratšej dobe ich užívania v režime sociálneho nájomného bývania,“ povedal Martin Kóňa, hovorca ministerstva výstavby.
Podľa neho by napríklad rozdiel obstarávacích nákladov za desaťročné novostavby oproti dnešným cenám spôsobil, že zdroje z predaja by neboli dostatočné na zabezpečenie rovnakého počtu bytov.
Takisto by vraj obce stratili tým, že by prišli o pozemky, na ktorých sú nájomné byty postavené.
Fakty
Štát chce verejný nájomný sektor
Podľa ministerstva výstavby je vo vlastníctve obcí a štátu v súčasnosti asi 2,7 percenta bytov. V deväťdesiatych rokoch to bol desaťnásobok.
„Tento počet klesol privatizáciou od roku 1993. V krajinách Európskej únie sa podiel nájomných bytov pohybuje od 19 do 62 percent, pritom verejný nájomný sektor predstavuje v priemere 18 percent z bytového fondu,“ povedal Martin Kóňa.
Dodal, že pre Slovensko je jednou z priorít v oblasti štátnej bytovej politiky podpora verejného nájomného sektora.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš