Ružín v zimnom a jarnom období zmenil svoj ráz. Chýbala v ňom voda, ľudia sa prechádzali po dne priehrady. Dnes je situácia iná, nádrž je naplnená asi na 93 percent. Odborníci tvrdia, že pre túto anomáliu bude v priebehu dvoch až troch rokov z Ružína rybársky raj.
MARGECANY/JAKLOVCE. Keďže pre extrémne suchá zmizla z priehrady voda, rozbujnela sa tam tráva a kríky.
Potom, ako sa Ružín opäť zaplnil, nastali ideálne podmienky na trenie rýb. Tie totiž potrebujú práve zelené rastlinstvo. Lepšie sa držia ikry.
„Pre športový rybolov je táto zmena v Ružíne priaznivá. Ryby pre prirodzený výter potrebujú rastliny. Bude viac ikier a teda aj rýb. Bujná vegetácia postupne vo vode zhnije, nejde totiž o mokraď, ale o náletové druhy rastlín a krov. Je pravda, že voda sa zazelenala, pretože ide o prírodné hnojivo. Príroda sa však s týmto javom vysporiada sama,“ opísal nám hospodár a vedúci rybárskej stráže pri Ružíne Rudolf Halmi.
Aby ikry nevyšli navnivoč, požiadali správcu Ružína nemanipulovať s vodnou hladinou. „Hrozilo, že ikry vyschnú. Stačilo len pár dní udržať stabilnú vodnú hladinu. Správca nám vyšiel v ústrety,“ dodal R. Halmi.
Rybári, ktorí relaxujú pri Ružíne, sa konečne dočkali. Po niekoľkých mesiacoch je v priehrade opäť voda. Aj tak tvrdia, že to ešte nie je ono.
Na margecianskej strane sme stretli skupinu rybárov z Krompách. „Rastlinstvo ešte spôsobuje problémy. Ryby sa zachytávajú medzi trávu a je problém ich vytiahnuť. Prišli sme tak o pekné úlovky. Ale situácia sa postupne dáva do poriadku, zarybnenie je veľmi dobré. Správca však zbytočne, podľa mňa, manipuluje s vodnou hladinou. Stáva sa, že v krátkej dobe je pokles aj jeden meter. Stále je aj problém s odpadom,“ porozprával nám Martin Daniš, ktorý s kamarátmi pri vodnej nádrži oddychuje niekoľko dní.
Nemáme ľadové povodne
Ako nám povedal hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava, režim regulácie vodnej hladiny určuje krajský úrad životného prostredia.
„Existuje manipulačný poriadok, ktorým sa riadime a je veľmi dobre vypracovaný. Určuje, v ktorom ročnom období aká môže byť maximálna a minimálna hladina vody. Vďaka tomu nemáme, napríklad, ľadové povodne,“ upresnil P. Machava.
Dnes už voľným okom vidieť množstvo malých rýb v Ružíne. V období dvoch až troch rokov vyrastú do lovných rozmerov. Rybári sa teda majú na čo tešiť, či už na margecianskej alebo košickej strane.
Ružín pravidelne zarybňujú. Nachádzajú sa tu kapry, šťuky, zubáče, ostrieže, pleskáče či bolene. V júli stráž skontrolovala 270 rybárov.
Problémom pri Ružíne sú informačné tabule. Ničia ich vandali.
Pretrváva aj problém s odpadom. Ten nechávajú na brehoch návštevníci priehrady. Domový odpad sem pre zmenu naplavuje z okolitých dedín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš