Za sto rokov sa v ňom vystriedali stovky spevákov a šesť dirigentov. Najväčší počet mal spevokol v roku 1932, keď vystupovalo 67 spevákov, v súčasnosti je ich už len 14.
KROMPACHY. Len málo ochotníckych súborov sa na Slovensku môže pochváliť storočnicou. Súčasnosť nie je naklonená týmto súborom a takmer všetky zaznamenávajú pokles.
V roku 1911 dala správa krompašských železiarní podnet na založenie vzdelávacieho Čitateľského krúžku. Do služieb prijali aj kapelníka Mateja Hoppenthála, ktorý v meste založil dychovku aj spevokol. Vznikol miešaný zbor Čitateľského krúžku.
Samotný Robotnícky spevokol vznikol o šesť rokov neskôr tiež pod vedením M. Hoppenthála. V roku 1922 oba súbory vystúpili na pohrebe robotníkov Krompašskej vzbury a vtedy došlo k spojeniu oboch súborov.
Neskôr zborový spev v meste oživil Gustáv Neubeller a nadšenec Štefan Turek. V období II. sv. vojny bol spevokol premenovaný na Slovenský spevokol Baník v Krompachoch. V roku 1950 sa stal dirigentom Jozef Cirbus. V roku 1961 na spevokol dozeral aj známy slovenský a svetový dirigent, rodák z Krompách Ondrej Lenárd, neskôr súbor dirigoval Š. Turek.
V roku 1978 dochádza k zmene dirigenta, stáva sa ním Martin Šafár. Od roku 2001-2003 súbor vedie Ján Merjavý, v roku 2006 ho vystriedal František Gabužda. Od roku 2012 súbor diriguje Vladimír Furín.
Generačný problém
„Sto rokov súboru je naozaj významné jubileum. Som rád, že si súbor pripomíná toľko rokov pôsobenia a že sa za tie roky udržal. Na druhej strane je však potrebné povedať, že záujem mladých ľudí o spievanie v spevokole nie je. Súčasní členovia spevokolu majú 70 či 80 rokov. Omladenie by súboru pomohlo. V úlohe dirigenta pôsobím krátko, no neviem, ako to bude so súborom v budúcnosti. Je to generačný problém,“ zdôraznil dirigent V. Furín.
Spevokol spieva lyrické i hymnické piesne, ale aj rôzne ľudové piesne. Krompašský spevokol už najbližšie vystúpi počas XXI. Krompašského jarmoku, pri príležitosti Dní mesta.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš