Second handy sa u nás objavili v polovici 90. rokov. Ich ponuka obnosených šiat pripomínala módny štýl s názvom grunge – čo znamená nosiť veci ošúchané, ufúľané, roztrhané. Typický bol pre skupiny ako Nirvana alebo Pearl Jam. Doba sa však mení a aj sekáče kráčajú s ňou. Niektoré sa podobajú viac butikom a poškodené či roztrhané kúsky v nich hľadať budete márne.
POPRAD. Diery na oblečeniach nahrádzajú značkami, koše plné zapáchajúceho tovaru vymieňajú za vešiaky. Niektorí predajcovia second hand tovarov zlukratívňujú svoju ponuku a aj priestory, v ktorých tovar predávajú.
Podľa sociológa Milana Zemana môže za to silnejúca konkurencia.
„Predajcovia takýchto tovarov sú nútení skvalitňovať prostredie vo svojich predajniach, aby sa vyrovnali iným značkovým obchodom, ktoré hlavne za posledných desať rokov uplatňujú sezónne výpredaje. Tie nízkymi cenami a kvalitou výrazne eliminujú doterajšiu konkurenčnú výhodu second handov,“ vysvetlil.
Netýka sa to len kvality oblečenia, ale aj priestorov, v ktorých sa tovar predáva.
„Ak sa second handy chcú nejakým spôsobom vymedziť voči obchodom s nízkymi cenami, ktoré prevádzkujú napríklad ázijskí obchodníci a chcú osloviť aj širšiu klientelu, musia aj viditeľne meniť svoje predajné priestory. Tak ako oblečenie je súčasťou identity človeka, tak ani navštevovaný obchodný priestor by túto identitu nemal narúšať,“ dodal sociológ.
Dnes je to vraj trendy
Ďalším dôvodom, pre ktorý obchody s použitým tovarom menia svoju tvár, je zachytávanie trendov z ekonomicky vyspelých krajín. Podľa Zemana tam navštevovanie second handov patrí k životnému štýlu niektorých mládežníckych subkultúr.
„Dokonca ani niektoré známe osobnosti sa netaja návštevou týchto obchodov. Dochádza k posunu vnímania second handov, ktoré už nemajú byť len pre nízkopríjmové kategórie ľudí a nie je hanbou ich navštevovať,“ dodal.
Spolumajiteľka jedného popradského second handu Zuzana Maskaluková povedala, že ich cieľom bolo zmierniť v ľuďoch predsudky: „Chceli sme vyvrátiť mýtus o tom, ako sa nakupuje v týchto obchodoch. Nemusí to znamenať len hrabať sa v nejakých mechoch s neopratým tovarom v prostredí, kde by ste radšej ani nedýchali pre nepríjemný zápach,“ povedala.
Podľa inej majiteľky takéhoto obchodu Bibiany Štefányovej zákazníci tieto zmeny vítajú. „Často si to pochvaľujú a hovoria, že sa u nás cítia ako v butiku,“ dodala.
Obchody pre ľudí, ktorí chcú byť odlišní
Popradčanka Mária Jurčíková víta viac second hand obchody, v ktorých má každá vec svoje miesto. „Ja si myslím, že pre ľudí sú výhodné, môžu v nich nájsť lacné veci a dajú sa nájsť aj veľmi dobré kúsky.“
Alžbeta Váradyová nakupovať do obchodoch tohto typu nechodí. „Nezvyknem tam nakupovať, ale počula som, že je to dobré a veľmi veľa ľudí tam chodí.“
Neporiadok by ju neoslovil: „Určite je lepšie, ak je tovar poukladaný, už len preto, že sa v ňom nemusím prehrabovať,“ dodala.
Lýdia Olahová si second handy pochvaľuje. „Dá sa v nich vybrať stále niečo originálne. Ak chce byť človek niečím zaujímavejší, odlišný, tak mal by ísť tam,“ doplnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš