Obchody lákajú zákazníkov v tomto období akciovým tovarom. Obchodníci tvrdia, že školské potreby príliš nezdraželi.
POPRAD. Majitelia obchodov s kancelárskym tovarom a školskými potrebami sú na toto obdobie pred začiatkom školského roka pripravení.
„Začína sa to vždy po výplatách, pretože rodičia sú po dovolenkách a finančná situácia ich núti počkať. Druhá vlna býva v septembri. Nám sa to odzrkadľuje na tržbách a tak sme spokojní,“ povedala majiteľka obchodu so školským tovarom Hana Saloňová.
Podľa Saloňovej si zákazníci zásoby dopredu odvykli robiť. „Nemá to ani zmysel, lebo nikto nemôže vedieť, koľko toho využije,“ dodala.
Šéfka obchodu potvrdila, že ceny takéhoto druhu tovaru sú porovnateľné s minulým rokom. Rozdiel je v tom, že tovar, ktorý sa dováža z Číny, je drahší. „Chcem však zdôrazniť, že sa nám darí predávať slovenské zošity, pretože v porovnaní s českými a inými sú v tejto sezóne lacnejšie,“ uviedla.
Ani Saloňová nezaháľa a na obdobie pred školským rokom predajňu pripravuje. „Ako každý obchodník, aj my robíme sezónne ponuky a vyrábame letáky, ktoré majú pútať pozornosť na lacnejšie produkty,“ dodala.
Za balíček štrnásť eur
Moderné je dnes zo strany škôl ponúkať štartovacie balíčky pomôcok pre najmenších školákov.
„Pravidelne informujeme rodičov o ponuke školských potrieb na stránkach školy. Je tam základný balíček školských potrieb pre žiakov od 1. až po 4. ročník. Nepostačí to však na celý rok a tak vždy pri nástupe dostávajú rodičia zoznam vecí, ktoré budú ešte potrebovať,“ vysvetlila zástupkyňa pre prvý stupeň ZŠ s MŠ na Jarnej ulici Alena Lopuchová.
Cena takéhoto balíčka stojí približne 14 eur. „Rodičia majú aj ďalšie výdavky a to na úbory, cvičky, prezuvky, školské tašky či peračníky,“ dodala Lopuchová.
Materské školy väčšinou balíčky neponúkajú, ale dávajú návod na to, čo všetko deťom pri nástupe do škôlky treba.
„Každá materská škola to robí inak. My ponúkame zoznam, podľa ktorého na začiatku školského roka rodičia nakupujú. Zákonite toho najmenšie deti potrebujú menej. V rámci vývoja a výchovy treba starším poskytnúť viac materiálu na prácu, aby sa kreativita detí lepšie rozvíjala,“ povedala zástupkyňa riaditeľa pre MŠ na Záborského ulici.
S nákupmi čakajú do poslednej chvíle
Mamičky, ktoré chystajú svoje deti do školy či škôlky, zväčša vyčkávajú na to, čo im reálne treba nakúpiť na začiatku školského roka.
„S nákupmi sa neponáhľam, mám zatiaľ len to základné, čo určite potrebujeme. Sú to papuče, pyžamo a tepláky. Zvyšok sa zariadim podľa zoznamu,“ povedala Mirka Hozzová, ktorá pripravuje svoju dcéru na vstup do materskej školy. Má aj syna, ktorý mieri už do druhého ročníka.
„Dnes už viem, že si radšej počkám na to, aké zošity bude potrebovať. Je zbytočné robiť si dopredu výdavky, lebo nie všetko človek využije. Škola ponúka aj balíky, no tie podľa mňa neobsahujú presne to, čo dieťa naozaj potrebuje. Podľa mňa je to dokonca lacnejšie, ak si človek rozráta jednotlivé položky v obchode,“ zhodnotila Hozzová.
Martina Rusnáková sa tiež so svojou dcérou pripravuje na vstup do materskej školy. „Nerobím si zásoby dopredu. Stále má rodič niečo doma, čo využije a zvyšok sa dokúpi, keď zistíme, čo budeme potrebovať,“ povedala.
Rusnáková má určité vybrané obchody, v ktorých nakupuje a tam si mapuje ceny. „Skôr sa však obzerám po akciovom tovare,“ doplnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš