Maľby sa často menia, preto môžu užívatelia cyklotrasy vidieť stále nové námety. Legálne ich namaľovali svitskí sprejeri Ivan Knut a Michal Habaj.
SVIT. Užívateľom cyklotrasy medzi Popradom a Svitom spríjemňujú cestu grafity na stene Chemosvitu. Nikto okolo nich neprejde bez povšimnutia.
„Grafity vznikli legálne. Zhruba pred štyrmi rokmi nás oslovili mladí sprejeri zo Svitu. Ukázali nám svoje skice. Bez problémov sme im vyhoveli. Určite to vyzerá lepšie ako to, čo bolo na stene predtým,“ uviedol generálny riaditeľ skupiny firiem Chemosvit Michal Ľach.
Grafity z väčšej časti maľovali Ivan Knut a Michal Habaj. Náklady hradili z vlastného vrecka. „Zodpovedáme za obsah steny, aby tam neboli žiadne hanlivé veci,“ povedal Knut.
Zaujímavosťou múru je, že je jednou z najväčších legálnych plôch pre maľovanie grafitov na východnom Slovensku.
Jeho výzdoba sa neustále mení. „Niektoré miesta sú aj sedemkrát pretreté. Nános farby je veľmi veľký a už sa to šúpe dole,“ uviedol Habaj.
Preto by chceli povolenie maľovať predĺžiť na ďalšie metre oplotenia smerom k Lopušnej doline. „Chceli by sme to vybaviť, keď už nie pre nás, tak pre ľudí, čo prídu po nás,“ vysvetľuje Habaj.
Maľujú po celom Slovensku
Pri oplotení strávili nespočetné množstvo hodín. „Keď začneme ráno, tak maľujeme až do večera. Často sa ani počas toho nenajeme,“ opisuje proces tvorby Habaj.
Dodáva, že pripraviť jeden námet aj s nákresom na papieri trvá zhruba dva dni.
V súčasnosti na múr vo Svite maľujú, keď majú voľný čas a chuť, lebo veľa cestujú po Slovensku. „Pozývajú nás sprejeri z celého Slovenska, aby sme prišli maľovať k ním. Spoznali sme ich väčšinou cez akcie, kde sa maľuje,“ povedal Knut.
Aj oni by chceli na múre zorganizovať podujatie pre grafity umelcov, aké bývajú v iných mestách, napríklad Graffiti Spiš v Spišskej Novej Vsi či Street art communication v Košiciach.
Chcú preniknúť viac do mesta
Umelci Habaj a Knut sa začali grafitmi zaoberať ešte ako spolužiaci na základnej škole. Zo zábavky sa maľovanie stalo pevnou súčasťou ich života práve vtedy, keď si vybavili povolenie na oplotení svitskej fabriky.
Na múre sa učili maľovať, teraz by chceli preniknúť viac do mesta.
„Teraz sme na takej kvalitnej úrovni, že by sa to mohlo dostať do miest medzi ľudí. Chceli by sme spolupracovať s Popradom alebo Svitom v tom smere, že by sme mohli obohatiť maľovky starých domov,“ opisuje plány Habaj.
O maľovanie poklesol v okolí záujem
Skonštatovali však, že grafitom sa dnes venuje v okolí menej ľudí ako pred piatimi rokmi.
„Dnes majú ľudia otvorené brány zo všetkých smerov. Majú k dispozícii legálne plochy, majú si kde kúpiť farby, môžu na internete nájsť presné návody, ako maľovať,“ opisuje možnosti Habaj.
Aj napriek tomu však mnohí sprejeri toto umenia zanechali. „Farby sú drahé. Mnohí nakreslili množstvo námetov na papier, keď však mali ísť na stenu, tak sa im do toho nechcelo investovať peniaze,“ vysvetľuje Knut.
Habaj má pre tento pokles záujmu ďalšie možné vysvetlenie: „Tresty za nelegálne grafity boli niekedy nižšie.“
Múr vo Svite. Grafity sú naň namaľované legálne. Foto: IK
Ivan Knut (v strede) a Michal Habaj (vpravo). Námety najprv kreslia na papier. Foto: IK
Autor: Lenka Schmidtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš