POPRAD/SVIT. Predseda záhradkárskej osady Dubina II Bohumil Košický tvrdí, že každý už vie, čo s ovocím, ktoré neskonzumuje hneď.
„Každý má iný recept. U nás je populárne ovocie lisovať. Kedysi existovalo viacero výkupní ovocia, kde odnášali výpestky aj popradskí záhradkári. Teraz v okolí nie je žiadna,“ povedal.
Záhradkári pod Tatrami podľa Košického radi vyrábajú vlastné víno a šťavy. „Čierne ríbezle nakladajú po vrstvách s cukrom do trojlitrových fliaš. Necháva sa to odstáť asi tri mesiace, cukor sám podporí lúhovanie ríbezlí. Je to vynikajúca šťava do čaju či limonád. Obsahuje veľké množstvo prírodného vitamínu C,“ opísal recept Košický.
V kurze je lisovňa
Záhradkárka Stanislava Černá pestuje ovocie akurát tak pre rodinu. Potvrdila, že pod Tatrami sa viac ani vypestovať nedá.
„Ak sa aj čosi zvýši, tak jablká ukladám na zimu do pivnice a využívam ich na pečenie koláčov. Rada tiež zaváram,“ povedala.
Černá pozná záhradkárov, ktorí vozia ovocie do Hranovnice na pálenie, no viac ich chodí do Svitu lisovať.
„Vo Svite je o výrobu jablčných muštov veľký záujem. Darí sa však len záhradkárom, ktorí sa stromom venujú a nemajú o úrodu núdzu, inak sa v našich podmienkach toho urodí málo,“ dodala Černá.
Záujem o lisovanie potvrdil aj predseda záhradkárskej osady Máj vo Svite František Mlynarčík.
„Jabĺk je pomerne málo a ak je ich viac, tak sa skôr lisujú. Oplatí sa to, pretože sa dá všetko zužitkovať. Je to lepšie, ako povyhadzovať,“ vysvetlil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš