V sobotu popoludní sa predstavili Popradčanom aj návštevníkom Vysokých Tatier klasickou promenádou ulicami oboch miest.
POPRAD. Päťdňová medzinárodná súťaž s celkovou dĺžkou trate 425 km ponúkla nielen štvorkolesovým starcom možnosť pokloniť sa Slovensku z vrcholu Kráľovej hole.
Obdivovatelia klasiky na štyroch kolesách sa v Poprade na námestí a v Starom Smokovci pri grandhoteli mali na čo pozerať.
Aj na tohtoročnom náročnom veteránskom podujatí štartovali skvostné kúsky, akými nepochybne autá s dátumom výroby spred desiatok rokov sú.
Dodge Luxury Liner z roku 1941, patriaci Pavlovi Skálovi zo Žiliny, sa so svojou netypickou karosériou zaradil k ozdobám súťaže.
„Tento typ úpravy sa nazýva biznis kupé. Automobil bol určený pre obchodníkov so vzorkami, preto má kabínu pre dvoch ľudí a dlhý kufor,“ vysvetlil zberateľ z Klubu historických vozidiel Žilina.
„Celkovo sa vo svete tohto vyrobilo približne 25-tisíc kusov. Podľa neoverených informácií sa na svete z takejto verzie dochovali iba tri kusy,“ uviedol majiteľ jedného z nich.
Pravidelný účastník Oldtimer Rallye Tatry v minulosti začínal s tatrovkou, ktorú časom nahradil americkými značkami. Minulý rok sa na tatranskej promenáde predstavil s automobilom zn. Pontiac s drevenými kolesami.
Vyškriabal sa až na Kráľovu hoľuTradičné podujatie sa tohto roku uskutočnilo síce len na území Slovenska, ale okrem iných lákadiel ponúklo účastníkom jedinečný zážitok.
Zberatelia a milovníci historických vozidiel sa v sobotu pozreli na Slovensko z nadmorskej výšky takmer 2000 metrov.
Majiteľ 50–ročného talianskeho športiaka Romuald Páv nemal problém dostať sa so svojím tátošom na Kráľovu hoľu: „Jazdím na ňom aj do Álp, auto s takouto jazdou do kopca problém nemá. Skôr sa dusí a varí v mestskej premávke.“
Člen Czech Classic Cars Clubu z Prahy plánoval pod Tatry prísť na staršom veteráne. „Starými autami zvyknem jazdiť autovlakom. Teraz bol vypredaný, tak som z garáže vytiahol mladšie auto. Predsa len z Prahy do Popradu je to ďaleká cesta, “ poznamenal.
Každé staré auto do šrotu nepatríNa popradskom námestí na veterány čakali desiatky zvedavcov. „Na staré autá som zvedavý. Myslím si, že je len dobre, keď nie všetky staré autá skončia na vrakovisku,“ povedal Pavol Kvasnica.
Podobný názor zdieľal aj Štefan Nemergut: „Za starostlivosť, s akou sa starajú o veterány, si zaslúžia obdiv. S novými autami sa to nedá ani porovnať.“
Ako dodal, na servisnú kontrolu s nimi treba ísť po prejazdení tisícov kilometrov, kým staré auto treba skontrolovať pred aj po každej jazde.
Zaujalo násAerovka vznikla omylom
Česká spoločnosť Aero sa špecializovala na výrobu lietadiel. V dobe veľkej hospodárskej krízy na konci 30–tych rokov minulého storočia ju zachránila produkcia lacných a spoľahlivých automobilov.
„Dá sa povedať, že toto autíčko vzniklo omylom. Licenciu s patentom kúpila Aerovka od dvoch konštruktérov, ktorí si automobil zhotovili takpovediac na kolene doma,“ ozrejmil pôvod vozidla majiteľ jednej z cestných šťúk Miroslav Takáč z Veterán klubu Bratislava.
„Ak jazdím po ceste, kde nie je premávka, tak si jazdu užívam. Zlý pocit mám z kamiónov, ktoré sa na mňa zavesia a tlačia ma pred sebou. Modernému autu sa nevyrovnám a v podstate na ceste zavadziam,“ opísal pocity pri jazde na svojom veteráne Aero 662.
Väčšinou sa na cestách stretáva s pozitívnymi reakciami: „Ľudia nehromžia. K veteránom chovajú úctu. Vždy mi zakývajú a pozdravia ma,“ dodal automobilista, ktorý ročne najazdí tri až štyri tisícky kilometrov.
mn
Elegantný deduško. Na pravidelnú údržbu sa nesmie zabúdať.
Masserati GT-3500. Romuald Páv (vpravo) ho prevetral na podtatranských cestách. Foto k článku: Marek Nemec
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš