Levočské vrchy sú doslova posiate pôvodnými drevenicami. Hlavne cezpoľní ich kupujú na víkendové bývanie, iní si ich vybrali za svoj domov. Jedným z nadšencov takéhoto bývania je aj Michal Smetanka, ktorý so svojou rodinou obýva dve drevenice z roku 1931 v obci Brutovce.
BRUTOVCE. Schátranú drevenicu so sypancom kúpil niekedy v roku 2001.
Nasledovala rekonštrukcia vo vlastnej réžii. Používal hlavne pôvodný materiál, pretože o ňom tvrdí, že je pekný, lacný a dostupný.
„Keď som bol ešte chlapec, mal som tri sny. Bývať v drevenici, mať koňa a naučiť sa hrať na gajdách. Všetko som si splnil. Ak by som býval v činžiaku v meste, asi by som toho koňa mať nemohol a hra na gajdách by zrejme rušila susedov,“ odpovedá s úsmevom obyvateľ drevenice.
Na bývanie v tomto type stavby však nedá dopustiť. Zo sypanca vybudoval bývanie s plochou rovnakou ako má 4-izbový byt.
V druhej drevenici má dielňu, hosťovskú izbu a múzeum hudobných nástrojov.
„V horúcom lete máme dnu príjemne chladno. V zime je tu zase teplo, stačí iba pár polienok dreva v kozube. Drevo je totiž dobrý tepelnoizolačný materiál,“ tvrdí M. Smetanka.
Stavba z dreva vraj dýcha, akosi prirodzene sa tu vetrá, preto v dome necítiť žiadne pachy. „Digestor v kuchyni používame veľmi zriedka,“ hovorí domáci pán.
Stromy starostlivo vyberali
Dnes je už módnym hitom dať si postaviť drevenicu. M. Smetanka je však zástancom tých pôvodných.
Hoci sú to staré stavby, podľa jeho slov v porovnaní s novými sú oveľa kvalitnejšie.
„Dnes sa kúpi drevo na stavbu na píle, nevieme nič o jeho pôvode. Naši predkovia si však pozorne a starostlivo v lese vyhliadli stromy, ktoré slúžili na samotnú stavbu. Ako skúsení ľudia rozoznávali hustotu dreva, vedeli, ktorý kus stromu sa na čo hodí najlepšie. Na pôvodných dreveniciach preto šindeľ vydrží aj 70 rokov bez akejkoľvek impregnácie,“ vysvetľuje M. Smetanka.
V drevenici majú aj umývačku riadu
Pri rekonštrukcii on sám využíval pôvodné materiály. Napríklad výplne medzi trámami v interiéri sú zaplnené hoblinami, ktoré návštevník okamžite zbadá.
Inak však rodina žije bežne ako všetci iní ľudia využívajúc technické výdobytky dnešnej doby.
„Máme umývačku riadu aj internet,“ smeje sa Michal.
Predsa len bývať v štýlovej drevenici znamenalo o niektoré záležitosti sa ukrátiť.
„Musel som prihliadať na to, aby moja stavba nenarušila pôvodnú architektúru tejto dediny. Napríklad satelit určite nemohol byť na prednej časti domu, hoci práve tam je najlepší signál. Stále ešte riešim, kam by som mohol umiestniť slnečné kolektory, pretože na strechu by som ich určite dať nemohol,“ vymenúva M. Smetanka.
Pôvodná drevenica je pre neho ideálne bývanie. Vyskúšal totiž žiť aj v murovanom dome, tehlovej či panelákovej bytovke, až pri drevenici si prišiel na svoje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš