SLOVENSKÝ RAJ. Navážanie spolu deväťtonového nákladu do neprístupného terénu rokliny bolo obdivuhodným výkonom. Drevené klady viseli na 65–metrovom lane.
Chlapi vyrážali do terénu krátko pred šiestou ráno, aby drevené klady umiestnené na Bikšovej lúke pripravili na letecký transport do Malého Kyseľa. Všetko muselo byť stopercentne skoordinované.
Na transport pripravovali päť zväzkov drevených bremien.
„Každé z nich má asi dve tony. Maximálna nosnosť vrtuľníka sú tri tony,“ uviedol letecký technik Air Transport Europe z Popradu Dušan Biskupič, ktorý spolu so svojím pomocníkom pripravovali drevené brvná na let.
„Prenos brvien vrtuľníkom je nezvyčajným úkonom, keďže k tomu treba veľmi dlhé lano. Pilot vrtuľníka má zatiaľ umiestnené 50–metrové lano, aby dočiahlo na dno rokliny. Urobí s ním letovú skúšku a lano sa podľa potreby predĺži,“ dodal.
O pár hodín neskôr neďaleko, na Malej Poľane, pristával vrtuľník aj s lanom. Jeho úlohou bolo dopraviť viac ako deväťtonový náklad do hlbokej rokliny. Spolu urobil sedem náletov, vrátane prvého skúšobného.
„Dnes bola situácia komplikovanejšia ako obvykle. Lano, na ktorom visel podves, sme museli predĺžiť o 15 metrov, takže do rokliny sme brvná spúšťali na lane dlhom 65 metrov,“ upresnil Andrej Kohút, pilot lietadla MI 8 alebo inak Kristína.
Netradičné bolo aj miesto, kde mal byť náklad uložený. Roklina má komplikovaný prístup, je úzka s blízkymi okolitými prekážkami.
„Bolo potrebné určiť správnu dĺžku lana pre bezpečné umiestnenie nákladu. Rozhodujúce boli aj správne poveternostné podmienky, ako dnes zrána bezvetrie,“ dodal pilot.
Drevo do piateho stupňa ochrany
Sprístupňovacie technické zariadenia v rokline Malý Kyseľ sú v zlom stave. Ich prevádzkovateľ, obec Hrabušice, sa rozhodla zariadenia rýchlo vymeniť.
A prečo do Slovenského raja, kde je dreva dostatok, navážal drevo vrtuľník? To už vysvetlil ochranár zo Správy Národného parku Slovenský raj Vladimír Mucha.
„Drevo z tiesňav nie je možné použiť na stavbu nových technických zariadení. Ide o najvyšší stupeň – piaty stupeň ochrany, kde sa drevo v žiadnom prípade nesmie rúbať,“ vysvetlil.
„Preto bolo potrebné smrek sem dopraviť. Sprístupňovacie zariadenia, drevené rebríky, ktoré sa nachádzajú medzi Malým a Machovým vodopádom sú už staré, niektoré doslova vysypané do riečišťa, nevyhnutne potrebujú obnovu,“ dodal ochranár.
Nalietavanie vrtuľníka. Stroj vzlietol z neďalekej malej Poľany na Bikšovu lúku.
Odlet s nákladom. Smer roklina Malý Kyseľ. Náklad váži dve tony.
Pristávací manéver. Po siedmich letoch stroj pristál na Malej Poľane.
Roklina Malý Kyseľ. Ochranár Mucha ukazuje, kam klady smerovali do Malého Kyseľa.
Foto k článku: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš