POPRAD. Na gotických chrámoch na Spiši a pod Tatrami ich budovatelia s obľubou stavali vstupné portály do presbytéria.
Výnimkou nebol ani kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote. Postupom času sa vstup pre kňaza, miništrantov či kostolníka osadil drevenými lavicami a v prípade tohto kostola aj veľkým kamenným epitafom.
„Epitaf sme dali zrekonštruovať a umiestnime ho ako exponát do zvonice,“ vysvetlil spišskosobotský farár Michal Lipták.
„Pieskovcový portál bol poškodený a zvetraný, nahradil sa novým. Ľuďom to bude pripomínať niekdajší vstup do kostola,“ pokračoval kňaz.
V Spišskej Sobote uvažovali nad vyobrazením biblického výjavu na murivo bývalého portálu, ktorý by bol akýmsi pokračovaním vitrážových okien. „Pamiatkari sa však vyjadrili v tom zmysle, že niekedy je menej viac. Ostal teda prázdny,“ ozrejmil farár.
Umelcov čakalo náročné zadanie
Osadeniu vitráží predchádzala kompletná obnova a výmena schátraných kamenných prvkov gotických ostení okien. Obnova ostení si vyžiadala 32 000 eur.
Vyplniť vitrážové okná na južnej strane kostola dostali za úlohu miestni výtvarníci Peter Pollág a Marián Čižmárik. Čakalo na nich náročné zadanie.
„Presbytérium kostola má znázorniť trilógiu Cirkev putujúca, Cirkev trpiaca a Cirkev víťazná. Chceme ľudí vstupujúcich dovnútra osloviť už vonku,“ vysvetlil kňaz požadované motívy výplní troch gotických okien od Pollága.
Medzi ďalšími požiadavkami bolo vyhnutie sa figurálnym motívom, pretože v interiéri svätyne sa nachádza množstvo sôch.
Peter Pollág a Marián Čižmárik museli vychádzať z trendov súčasného umenia a zachovať prístup dostatku prírodného svetla.
„Dôležité bolo aj zachovanie dominantnosti oltára. Okná by mali iba dotvárať atmosféru,“ doplnil Lipták.
Obyčajné sklo nahrádza vitráž
V júli už mohli návštevníci obdivovať dielo levočského akademického maliara Petra Pollága.
„V tónoch zemitých farieb znázorňuje symbolicky putovanie Boha k človeku a človeka k Bohu doplnené citáciou,“ opísal motív najnovšej sklenenej výplne.
Ako rímskokatolícky kňaz dodal, autor svoje dielo venoval bez nároku na honorár: „Umelec bol očarený možnosťou dotvoriť chrám, v ktorom má svoj oltár aj Majster Pavol z Levoče. Považuje to za veľkú poctu a vitráž vytvoril bezplatne.“
Ďalší Pollágov návrh sa momentálne zhmotňuje u sklára a inštalovaný by mal byť v priebehu septembra. Zobrazovať bude roztrhnutie chrámovej opony pri ukrižovaní Ježiša Krista a bude znova doplnený aj o slovný sprievod.
Popradčan Čižmárik pripravuje ďalšie diela
Popradský umelec Marián Čižmárik v súčasnosti pripravuje návrhy na vyplnenie dvoch veľkých a jedného menšieho okna nachádzajúcich sa pri súčasnom vstupe do kostola.
„Ideový návrh od Čižmárika sa týka dotyku – ako sa dotýka človek človeka, ako sa dotýka hudba človeka, keďže v blízkosti stojí organ a posledné okno vyplní dotyk Boha a človeka. Bude zaujímavé sledovať, ako si s tým umelec poradí,“ dodal.
V minulosti už Čižmárik vytvoril tri vitráže v kaplnke sv. Anny, ktorá je súčasťou kostola sv. Juraja.
Podľa Liptákových slov poslúži nová umelecká výzdoba na najbližších päťdesiat až sto rokov, preto je nutné citlivo širokou diskusiou prehodnotiť jednotlivé zásahy na kultúrnej pamiatke.
„Ak nás má kostol so svojím obsahom prežiť, nesmie jeho zovňajšok vyvolávať negatívne reakcie,“ uzavrel farár pôsobiaci v Spišskej Sobote.
Južná strana kostola. Na nové výplne čaká ešte päť okien.
Turistická atrakcia Popradu. Obhliadku chrámu a historického námestia v Spišskej Sobote nemôžu turisti vynechať.
Foto k článku: Marek Nemec
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš