SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V tomto roku si na Spiši pripomínajú 600 rokov od podpísania zálohovej listiny. V dejinách Európy výnimočné historické obdobie si v Spišskej Novej Vsi pripomenuli v rámci Dní mesta.
V Múzeu Spiša sprístupnili výstavu venovanú obdobiu spišského zálohu a Provincie 16 spišských miest.
Uhorský kráľ Žigmund Luxemburský a poľský kráľ Vladislav II. Jagelovský zavítali do metropoly Spiša, aby podpísali zálohovú listinu na 16 spišských miest.
Mestá vrátane Spišskej Novej Vsi založil Žigmund za 37-tisíc kôp českých grošov. Tie správne podliehali poľským kráľom neuveriteľných 360 rokov.
Zálohovanie nemá v dejinách Európy obdobu. Žigmund si od Vladislava požičal peniaze, aby porazil Benátky a obnovil vplyv v oblasti Dalmácie.
„Mestá mali špecifické postavenie. Mali práva a výhody ako domáci aj v jednej aj druhej krajine. Vedeli z toho veľa vyťažiť. Bolo to obdobie prosperity,“ zdôraznil historik Miroslav Števík.
Uhorská strana sa niekoľkokrát pokúšala ukončiť záloh, poľská sa nechcela územia vzdať. „Podarilo sa to až v čase, keď Poľsko stratilo silné postavenie. Za panovania Márie Terézie počas prvého delenia Poľska v roku 1772.“
Z miest, ktoré boli súčasťou zálohu, Mária Terézia vytvorila v roku 1778 Provinciu 16 spišských miest. Jej administratívnym centrom sa stal Provinčný dom na námestí v Spišskej Novej Vsi, dnes sídlo Múzea Spiša.
Provincia existovala jedno storočie. V roku 1876 splynula so Spišskou župou.
Zaujímavosťou týchto miest boli mariánske stĺpy, ktoré dal postaviť jeden zo spišských starostov – Teodor Lubomirský v 18. storočí.
Bosorkine bylinky pred spaním
Súčasťou osláv Dní mesta bola aj rekonštrukcia a okolnosti podpísania zálohovej listiny. Pred Redutou sa odohral historický výjav s kráľom Žigmundom a Vladislavom II.
Atmosféru dotvárali rytierske súboje a stredovekí osadníci, ktorí stan rozložili priamo pod najvyššou kostolnou vežou. Ponúkali stredoveké menu.
„Pečieme chlieb z ražnej múky. Podávame horčicovú omáčku s medom a orieškami. Pri výnimočných príležitostiach sa podávalo varené mäso a pilo sa keltské víno,“ prezradil muž zo stredoveku.
Ponúkol nás aj bosorkinými bylinkami. Tie sa zalievali prevareným vínom a podávali pred spaním. Vypiť ich mal pár, ktorý spolu líhal do postele a o nočnú „zábavu“ bolo postarané.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš