SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Návštevníci tak mohli obdivovať napríklad rezbárov, šperkárov, aj tých, ktorí pracujú tradičnými metódami s plátnom. Ženy v tradičných krojoch zase predvádzali prácu s ľanom.
Kým si naši predkovia obliekli košeľu či nohavice, museli najprv urobiť poriadny kus práce. Práca s ľanom trvala aj celý rok, kým mohli z neho utkať plátno a následne ušiť odevné zvršky.
„Močenie, česanie, trenie, trepanie...“ vymenúva len niektoré činnosti, ktoré robievali ženy s ľanom Anna Škyrtová z Vikartoviec.
So svojimi kamarátkami sa odeli do krojov a súčasníkom ukazovali pracovné náradie, ktoré sa možno u niekoho už len váľa v stodole či na pôjde.
Nechýbali ani samotné ukážky, ako česanie železným hrebeňom či priadky, ktoré hlavne deti poznajú už len z rozprávok.
Známy rezbár Ján Školník z Levoče v centre Spišskej Novej Vsi pracoval z drevom.
„V každom mojom diele hľadám aj symboliku. Napríklad tieto dve huby. Huby rastú samy v lese, nie je nič neobvyklé, že niektoré sú po dve. To akoby príroda nám dávala najavo, že aj my ľudia máme žiť v pároch, hľadať medzi sebou porozumenie a zhodu,“ zafilozofoval si rezbár z Levoče.
Hľadal darček pre manželku
V piatok centrum mesta zaplnili domáci aj návštevníci.
„Prišiel som sem s deťmi, zaujal nás hlavne kultúrny program. Nákupy veľmi nerobíme, chceme si len oddýchnuť a vychutnať atmosféru,“ povedal nám Marek Plaštiak.
Ján Štrauch práve rozmýšľal, že by aj niečo kúpil. „Uvažujem o darčeku pre manželku, je tu bohatý výber. Obdivujem pekné šperky, ale aj rôzne predmety z plátna, ako tašky či dokonca aj hračky,“ povedal.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš