KEŽMAROK. V Kežmarku sa bude v piatok hovoriť o Židoch. Pri príležitosti pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia pripravilo Múzeum v Kežmarku Deň židovskej kultúry.
„S organizovaním podujatia sme začali opäť vlani na základe žiadosti verejnosti. Iniciátormi boli hlavne školy,“ uviedla pre SITA riaditeľka múzea Erika Cintulová.
Celodenný program otvorí prednáška Mikuláša Liptáka, ktorý priblíži verejnosti Židov.
Zaujímavé budú podľa Cintulovej svedectvá Melánie Gulášiovej a Marty Valovej, ktoré budú rozprávať o záchrane Židov ich rodinami počas druhej svetovej vojny v Kežmarku.
Mikuláš Lipták následne predstaví aj osud Židov v Kežmarku po vojne. Jeho prednáška má príznačný názov „Židia v Kežmarku po vojne – návštevy“.
V minulosti podľa Cintulovej žili v Kežmarku stovky Židov. „Bola tu významná židovská komunita. Mnohí z nich boli právnici, lekári, obchodníci. Mnoho domov na námestí vlastnili práve Židia. Ako je známe, dnes žije v Kežmarku už len jeden,“ uviedla Cintulová.
Súčasťou Dňa židovskej kultúry bude aj prehliadka židovského cintorína v Kežmarku, o ktorú je podľa riaditeľky múzea veľký záujem.
Všetky podujatia Dňa židovskej kultúry sú určené širokej verejnosti bezplatne.
Ochutnávka židovských jedál
Sprievodným podujatím Dňa židovskej kultúry budú Židovské gastronomické špeciality v reštaurácii Barónka v dňoch 6. až 9. septembra.
V piatok budú židovské gastronomické špeciality ponúkať aj ďalšie reštaurácie v Kežmarku.
Deň obetí holokaustu a rasového násilia stanovil slovenský parlament v roku 2000 na 9. september. V tento deň v roku 1941 prijala vtedajšia vláda slovenského štátu nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex. Išlo o súbor právnych predpisov, ktoré spoločensky, hospodársky a ľudsky degradovali židovské obyvateľstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš