SPIŠ. Pracovníci zo Správy Národného parku Slovenský raj monitorovali sysle pasienkové na území Hornádskej kotliny.
Sysle sú chránené živočíchy európskeho významu. Žijú na trávnatých vykosených alebo spásaných plochách. Ubúda ich kvôli poľnohospodárskej činnosti.
V minulosti ich bolo na tisícky a ľudia ich pokladali aj za škodcov. Dnes sú už raritou.
„Niektorí dnešní šesťdesiatnici dokonca hovoria, že sysle slúžili aj ako pokrm. Dnes sa to už počúva ako čosi neuveriteľné. Vtedy ich však bolo veľmi veľa. Poľnohospodári ich nemali veľmi radi, pretože sa živia okrem iného obilím či kukuricou,“ povedal J. Kormančík.
Už nie sú plaché
Najviac sysľov ochranári objavili na letisku v Spišskej Novej Vsi. Bohaté lokality na týchto živočíchov sú aj na Spišskom hrade, v Smižanoch a na Hradisku pri Jánovciach (okres Poprad) .
„Pred desiatimi rokmi bolo takýchto lokalít viac. Okrem toho pribúdajú nám lokality, kde je doslova len desať sysľov. Tie sú už odpísané na zánik,“ dodal J. Kormančík.
V Hornádskej kotline je odhadom niekoľko stoviek sysľov, na spomínanom novoveskom letisku ich ochranári odhadli asi päťsto.
Syseľ pasienkový nie je pre človeka nebezpečný. Pri kontakte s ľuďmi sa správa veľmi placho.
Výnimkou sú sysle na Spišskom hrade. Návštevníci ich tu zvyknú kŕmiť, preto tieto živočíchy stratili prirodzenú plachosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš