TATRANSKÁ LOMNICA. Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici bude otvorená už len do nedele 16. septembra. Verejnosti bude opätovne prístupná až o sedem mesiacov.
Počas uplynulých 131 dní navštívilo botanickú záhradu viac ako 6 000 návštevníkov. Návštevníci Vysokých Tatier tu majú možnosť vidieť flóru, ktorá je pre bežného turistu často nedostupná.
Botanická záhrada ponúka aj možnosť nákupu tatranských rastlín. Pracovníci expozície tatranskej prírody takto predali takmer 2 500 sadeníc kvietkov a stromčekov.
„Najväčší záujem bol, tak ako každoročne, o plesnivec, horce, lomikameň a dryádku. Vypredali sme aj sadenice vŕby, no predávala sa aj borovica limba, kosodrevina a jedľa,“ uviedla vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov Tatranského národného parku Janka Černická.
Ako vyzerá botanická záhrada v Tatranskej Lomnici
Pozrite si fotogalériu >>
Práca aj po zatvorení
Aj po zatvorení botanickej záhrady sa v nej život nezastaví. „Budeme kosiť všetky trávnaté plochy, musíme stihnúť dôkladne vyplieť všetky alpíniá, skalky a hriadky. Aj v tomto roku budeme vypúšťať všetky jazierka a čistiť ich dná od nánosov bahna,“ dodala Černická.
Pracovníci botanickej záhrady budú tiež triediť a čistiť semená kvetov, ktoré nazbierali počas leta a vysievať ich do zásobnej záhrady, aby boli na jar k dispozícii návštevníkom nové sadenice kvietkov i stromčekov.
Expozícia tatranskej prírody oslávila v tomto roku 20. výročie otvorenia. S výsadbou vzácnych druhov tatranskej flóry pod Lomnickým štítom sa začalo v roku 1989.
Autormi jej projektu a floristického inventáru boli Anna Šoltésová, Rudolf Šoltés a Zuzana Kyselová. Verejnosti bola Expozícia tatranskej prírody po prvýkrát sprístupnená 15. júna 1992.
Odvtedy každoročne od druhej májovej nedele až do druhej septembrovej nedele majú návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov.
Na ploche takmer troch hektárov v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach sa tu predstavuje takmer 300 bylín a drevín, od rastlinstva podhorských lúk cez lesný porast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.
Turisti, ktorí prídu do Tatranského národného parku v jesenných dňoch a počas zimy, môžu vidieť vzácnu tatranskú kvetenu v Múzeu TANAP v Tatranskej Lomnici.
Celoročne je tu vystavených približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré v botanickej záhrade nie je možné dopestovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš