ILIAŠOVCE. Kaplnku nad obcou Iliašovce v Spišskonovoveskom okrese sa usiluje miestne občianske združenie (OZ) Sans Souci obnoviť už niekoľko rokov.
Aktivisti sa však stretávajú s nezáujmom, nedostatkom peňazí a zároveň bojujú s vandalizmom.
Kaplnka i celý areál, kde v minulosti stál letohrádok rodu Czákyovcov, sa totiž nachádza na mieste, kde si miestni chodia opekať.
Areál z 18. storočia
Areál dal v roku 1773 postaviť gróf Štefan Czáky, ktorý sa narodil tu v Iliašovciach.
"Keďže bol veľmi nábožný, tak pre svoju manželku dal postaviť Letohrádok Sans Souci Iliašovce, tu na tomto priestranstve, ktorý miestni volajú Zamčisko," vysvetľuje správca areálu Ondrej Frankovič.
V súčasnosti toto miesto vyzerá úplne inak ako v minulosti, zachovali sa len ruiny a torzo kaplnky.
Czáky chcel v tejto oblasti urobiť pozemský raj, keďže tu bol krásny výhľad na Tatry i obec, kde sa narodil.
Areál bol funkčný zhruba 23 rokov. Po roztržke medzi manželmi ho dal samotný gróf zbúrať, zachovalo sa len torzo kaplnky. Okrem nej sa tu nachádzalo ďalších 13 budov.
Knižnica je v rumunskom Arade
"Najzaujímavejšia bola knižnica, ktorá sa objavila v rumunskom meste Arad, je v stoprcentnom stave zachovaná a obsahuje 5 160 zväzkov. Gróf ju predal, keď sa dostal do finančnej tiesne," upozornil Frankovič.
Okrem toho sa tu nachádzala aj filagória, tzv. fínsky dom, bola to sedem metrov vysoká kruhová vyhliadková veža. Dnes z nej ostali len základy.
Stáli tu tiež dva švajčiarske domy pre hostí, bol tu žrebčín, veľký hostinec i vinné pivnice.
"Boli tu historici z Maďarska, ktorí nám cez satelit ukázali, kde sa nachádzajú základy týchto budov. S tým však nechceme robiť nič, hľadáme peniaze hlavne na záchranu tej kaplnky," dodal Frankovič.
V areáli sa nachádza aj diera (na snímke), ktorá v minulosti slúžila pravdepodobne ako cisterna, a tá vodou zásobovala 13 budov.
Nachádzal sa tu aj veľký francúzsko-anglický park so 124 druhmi drevín.
Vysvätili kríž
V máji tohto roku sa tu podarilo inštalovať a vysvätiť kríž, ktorý stál v minulosti na rázcestí starej grófskej cesty a cesty na Smižany.
"Urobil som tam prieskum, odstránil som kroviny a objavil som tam časť czákyovského erbu, takže predpokladáme, že práve tu sa mohol ten kríž nachádzať. Nevieme, aký kríž tam stál, či drevený, alebo kamenný. V starom železnom šrote sme objavili kríž z roku 1901, dali sme ho zreštaurovať a ako náhradu sme ho inštalovali práve na toto rázcestie," doplnil Frankovič.
Maďarskí historici zistili, že pri pôvodnom kríži sa nachádzali aj dva stĺpy s anjelmi. V súčasnosti sa na mieste nachádzajú stĺpy, do konca septembra by mali byť osadení aj anjeli, ktorých aktivisti prinesú z Poľska.
Ďalšou zaujímavosťou areálu je francúzsky stĺp, ktorý sa tu v minulosti nachádzal.
Frankovič ho trikrát staval, vandali ho však dokázali tak zničiť, že už nemá žiadnu hodnotu a jeho zvyšky budú prevezené do depozitu Kaštieľa Markušovce.
Snažia sa už šesť rokov
OZ Sans Souci vzniklo v roku 2006, keď sa niekoľko ľudí pustilo do opravy kaplnky. Určitý čas práce stáli pre stavebné povolenie, do reštaurovania sa aktivisti pustili opäť v roku 2008.
"Je ťažké zháňať na opravu peniaze, chodia sem vandali, ktorí nám to tu devastujú. Dennodenne sem chodím, upozorňujem ľudí, aby to tu neničili," zdôraznil Frankovič, ktorého agresívni návštevníci už aj dvakrát napadli.
V najbližšom čase plánuje kaplnku zastrešiť a postupne ju dať do pôvodného stavu.
"Len na zastrešenie kaplnky je stanovený rozpočet vo výške 22 000 eur. Našou snahou je tu na tomto mieste vytvoriť zónu oddychu, urobiť tu náučný chodník a také pamätné miesto pre nášho grófa," priblížil vyhliadky Frankovič.
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš