Agentúrny článok sme nahradili autorským textom SME.
BRATISLAVA. Osem vysokohorských chát, ktoré slúžia turistom vo Vysokých Tatrách, je ohrozených.
Budovy, ktoré začali turisti a horolezci stavať zväčša ešte za Rakúsko-Uhorska a prvej ČSR, prešli po revolúcii do majetku nástupníckych organizácií. Klub Slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok James, ktorým patria štyri z chát, v utorok informovali, že sa ich o ne snaží pripraviť kežmarský podnikateľ Juraj Gantner.
„Je to bezprecedentná záležitosť, s ktorou sme sa v Tatrách dosiaľ nestretli,“ vravel v utorok predseda horolezeckého spolku Igor Koller.
Gantner mal spolu s manželkou, bývalou lyžiarkou a poslankyňou za HZDS Jankou, dvadsať rokov jednu z turistických chát v prenájme.
45 percent pre mesto
Vysoké Tatry
Sporné chaty
- Chata pod Rysmi
- Chata pri Zelenom plese
- Téryho chata
- Zbojnícka chata
- Chata pod Soliskom
- Rainerova chata
- Skalnatá chata
- Chata Plesnivec
- areál bývalého Športkempu
Pred dvomi rokmi Gantnerovci organizáciám nepredložili výhodnú ponuku a tie Chatu pri Zelenom plese prenajali inému záujemcovi.
Gantnerová sa medzitým stala členkou predstavenstva spoločnosti, ktorá vlastní hotely podnikateľa Juraja Širokého. Gantner zas vytvoril spoločnosť Tatranské chaty, cez ktorú sa teraz snaží získať majetok turistov a horolezcov na území mesta Vysoké Tatry.
Podnikateľ minulý týždeň neverejne oslovil tatranských poslancov a požiadal ich o plnú moc, aby jeho spoločnosť mohla v mene mesta napadnúť vlastníctvo turistov. „Mesto Vysoké Tatry a spoločnosť Tatranské chaty sa podelia v prípade úspechu o všetko, čo spoločnosť svojou aktivitou získa,“ navrhol.
Mesto by podľa jeho podmienok získalo 45 percent, 55 percent by pripadlo firme.
Svoj plán podnikateľ tají
Mestský poslanec Róbert Gálfy turistov upokojuje, že zatiaľ nie je dôvod na paniku. „Toto je veľká vec a rozohrala by sa tým hra o ohromný majetok. Preto sme požadovali dôkazy, ktoré by nárok mesta dokazovali a tie nám nepredložil,“ hovorí.
Spôsob, akým chce chaty v mene mesta získať, Gantner podľa neho označil za svoje know-how a neinformoval o ňom ani poslancov.
„Nemyslím si, že by zatiaľ presvedčil niektorého z poslancov,“ tvrdí aj Gálfyho kolega a predseda finančnej komisie František Mrázik. „Čakáme na ďalšie podrobnosti,“ hovorí.
Koller považuje vlastnícke právo nástupníckych organizácií za nespochybniteľné. „Na Slovensku by to však, žiaľ, nebol prvý prípad, keď sa k cudziemu majetku dostal niekto, kto s ním nemal nič spoločné,“ tvrdí.
Gantner včera nedvíhal telefón. Jeho manželka povedala, že je v zahraničí a všetko už vysvetlil poslancom. „Dva roky zbieral podklady, ktoré nárok mesta potvrdzujú, ale podrobnosti sú jeho know-how,“ povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš