Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. Ku štrajku učiteľov sa pridala aj Stredná odborná škola na Okružnej ulici v Poprade. Podporili ho jej piati pedagógovia, ktorí sa v čase od šiestej ráno do šiestej večer zdržiavali v štrajkovej miestnosti.
V škole sa v týchto dňoch konajú maturity. „Z úcty k žiakom a k rodičom sa učitelia pôsobiaci v skúšobných komisiách k štrajku síce pridali a súhlasia s ním, ale z pocitu zodpovednosti sa podieľajú na konaní mimoriadnych maturít. Časť vyučujúcich teda zastupuje v štrajku celý pedagogický zbor,“ vysvetlil príčiny nízkeho počtu štrajkujúcich riaditeľ školy Vasiľ Kuzmiak.
Fakty
Štrajkovalo 87 percent
"V popradskom regióne sa zapojilo do štrajku zamestnancov školstva 52 základných škôl, materských škôl a školských zariadení a z 1 658 zamestnancov sa zapojilo 1 449, čo je viac, ako 87 % všetkých zamestnancov," informovala Jana Baburová zo ZŠ s MŠ na Tajovského ulici, ktorá je zároveň šéfkou odborového zväzu v Poprade.
Účasť na štrajku považuje za úspešnú, pretože všetky školy podporili štrajk, nie všetky sa však na ňom zúčastnili.
Štrajkový výbor si odsedel dvanásť hodín v miestnosti oblepenej plagátmi s heslami a požiadavkami nespokojných učiteľov.
Aj brány ďalších siedmich stredných škôl v Poprade ostali pre svojich žiakov vo štvrtok zatvorené.
Do štrajku sa rovnako zapojili všetky základné školy s materskými školami a ich súčasťami, ako aj základné umelecké školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad.
Na týchto školách sa ku štrajku pridali všetci pedagogickí, odborní a prevádzkoví zamestnanci.
Deti museli ostať doma
Vo štvrtok sa tak museli o deti postarať ich rodičia. Pocítila to aj mamička Kristína Poliačeková, ktorá svojho syna každý deň vyprevádza do škôlky.
„Problém s dohľadom nad synom som nemala, ochotne sa o neho postarala jeho babka,“ povedala.
So štrajkom učiteľov súhlasí. „Jeden deň sa to dá vydržať. Takto učitelia dajú najavo, akí dôležití pre spoločnosť sú,“ dodala sympatizantka štrajku.
Voľnému dňu sa predovšetkým potešili samotní žiaci a študenti. „Voľný deň sa mi hodí. Školský týždeň sa skrátil o jeden deň, ale na druhej strane škola iba začína, takže to tam nie je také hrozné,“ povedal stredoškolák Adam Pitoňák.
Žiakom cirkevnej školy vyučovanie neprekážalo
Hotelová akadémia v Kežmarku oblepila okná transparentmi, jedine cirkevná škola na sídlisku štrajk odignorovala. Voľno si vraj užijú v piatok.
KEŽMAROK. V Kežmarku štrajkovali takmer všetci učitelia. Hotelová akadémia Otta Brucknera dala svoju nespokojnosť verejnosti najavo vylepením hesiel na okná budovy.
„Štrajkovalo 89 % pedagogických zamestnancov a 50 % nepedagogických zamestnancov školy. Žiaci prvého až štvrtého ročníka mali voľno, s výnimkou piatakov, ktorí vykonávajú súvislú odbornú prax a nebolo možné ju prerušiť,“ povedala riaditeľka školy Katarína Stankovičová.
Túžia po niekdajšej váženosti
Stankovičovú mrzí, že od reformy v roku 2008 v školstve peňazí nepribudlo. „Pribudlo viac práce. Ťažko sa to vysvetľuje učiteľom, ale ako ich nariadená musím trvať na jej vykonaní,“ dodala.
Šéfka odborov hotelovej akadémie Darina Siskovičová tvrdí, že učitelia boli ticho už príliš dlho. „Zaslúžili by sme si viac uznania a adekvátne ohodnotenie. Pevne veríme, že sa dostaneme do povedomia nielen vlády, ale aj celej verejnosti. Chceme, aby učiteľ zastával taký post, aký zastával pred dvadsiatimi rokmi. Vtedy to bola vážená osoba,“ povedala.
Siskovičová dodala, že v prípade neúspechu sú učitelia pripravení pritvrdiť. „Určite pôjdeme do ostrejšieho štrajku,“ zdôraznila.
Voľno majú dnes
Štrajku v Kežmarku sa, tak ako väčšina cirkevných škôl na Slovensku, nezúčastnila Základná škola s Materskou školou sv. Kríža.
„V tomto týždni oslavujeme dvadsiate výročie školy. Piatok máme voľnejší a tak sme sa jednoducho štvrtkového štrajku nezúčastnili. Je to však aj preto, že ho organizujú odbory, ktoré v minulosti neboli cirkevným školám naklonené,“ uviedol riaditeľ školy Pavol Krajči.
Dodal však, že so štrajkom súhlasí, veď aj pre jeho kolegov je otázka platov dôležitá.
Adrián: Mohli by štrajkovať častejšie
Žiaci tejto cirkevnej školy sa poctivo učili, zatiaľ čo iné deti si užívali voľno.
„Niektorí učitelia dostávajú málo peňazí a pritom sú tu zavretí celé dni medzi nami, čo im nezávidím. To, že iné deti majú teraz voľno mi neprekáža, ja sa rád učím,“ povedal šiestak Filip Libjak.
Jeho rovesník z inej školy Adrián Tomašek sa veselo bicykloval pred domom. „Dobre mi padlo toto voľno. Nemyslím si, že učitelia zarábajú málo, ale mohli by štrajkovať aj častejšie. Toho voľna by bolo viac,“ zavtipkoval.
Marek Vaščura
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš