Geocaching je turistická hra, ku ktorej stačí internet a navigačný systém. Princíp spočíva v tom, že niekto niekde schová schránku s „pokladom“. Ostatní hráči sa ju potom snažia nájsť.
POPRAD. Možno sa vám niekedy stalo, že ste natrafili na ľudí s mobilom v ruke, ktorí niečo očividne hľadali. Keď si však všimli váš pohľad, tvárili sa, akoby sa nič nedialo. Mohlo ísť o geocacherov – moderných hľadačov “pokladov“.
Geocaching je spôsob zábavy, ktorý si našiel nadšencov po celom svete, Slovensko nevynímajúc. Je vhodný pre všetkých od jednotlivcov až po rodiny s deťmi. Stačí milovať dobrodružstvo a turistiku.
Hra sa začína tým, že niekto umiestni na nejaké miesto schránku alias kešku s určitým obsahom.
„Sú umiestnené na rozličných miestach, v centrách miest, ale aj na štítoch Tatier,“ uviedol skúsený geocacher Jaromír Knižka.
Miesto umiestenia kešky býva dôležité. „Môže to byť budova so zaujímavou históriou alebo miesto v prírode, ktoré pokladá zakladateľ skrýše za pozoruhodné,“ vymenúva Knižka.
Zakladateľ skrýše potom na internete zverejní geografické súradnice a popis lokácie.
„Existuje zahraničná stránka, kde sú súradnice kešiek na celom svete, ale aj slovenská stránka so skrýšami u nás,“ priblížil Knižka.
Pre získanie prístupu k súradniciam sa musia geocacheri zaregistrovať na jednej z týchto stránok. To je zadarmo a potom môžu vyraziť na lov.
Dôležité je podpísať sa do zápisníka
Kešky sú väčšinou vodotesné nádoby, ktoré obsahujú pero, zápisník a predmety na výmenu. Po nájdení si z nej geocacheri môžu zobrať jej obsah a vložiť tam niečo vlastné.
Nesmú sa zabudnúť podpísať do zápisníka, ktorý sa volá logbook a je priložený v schránkach. „Tým geocacher potvrdí, že schránku naozaj našiel,“ vysvetlil Knižka.
Okrem zápisníka robia záznam aj na internete a tým si vedú prehľad o tom, čo všetko našli.
Jednotlivé schránky sa od seba líšia veľkosťou a typovo. Od tých najmenších, ktoré sa nazývajú nano, až po veľké.
„Okrem klasických, ktoré sa nachádzajú presne na súradniciach sú aj také, pri ktorých je potrebné vyriešiť nejakú úlohu,“ objasnil Knižka.
V prípade mystery kešiek je pre získanie súradníc potrebné vyriešiť rébus či hlavolam, ktorý je zverejnený na internetovej stránke.
Pri multi keškách sú zverejnené súradnice prvej zastávky, na ktorej je potrebné vyriešiť úlohu, napríklad spočítať okná na budove.
Zastávok môže byť viacero a zozbierané indície, zväčša číselné hodnoty, sa dosadia do rovnice. Tým sa vypočítajú presné súradnice skrýše.
Sto kešiek za jeden deň
Jaromír Knižka je geocacherom už takmer dva roky. Za ten čas našiel 440 skrýš a štyri ich založil. Skrýše hľadal a nachádzal po celom Slovensku aj v zahraničí.
„Pre mňa je to príjemný spôsob trávenia voľného času. Často som sa dostal na zaujímavé miesta, o ktorých by som možno ináč nevedel,“ hovorí.
Jeho rekordom je sto nájdených skrýš za deň: „Medzi Prešovom a Košicami je taký okruh, kde je popri ceste sto kešiek.“
Stáva sa mu, že kešky občas aj nenájde. „Neraz sa stalo, že som si na internete neprečítal, že schránku niekto ukradol a podobne. Alebo v Poprade je jedna mystery keška, ktorej rébus som stále nevylúštil.“
Zistili sme
Slovník pojmov
geocaching – turistická hra spočívajúca v hľadaní skrýš s pokladmi pomocou súradníc
geocacher – človek venujúci sa geocachingu
keška – anglicky cache, skrýša rôznej veľkosti obsahujúca rozličné predmety
ls
Keška. Obsahuje rozličné predmety.
Keška v Poprade. Je dômyselne maskovaná.
Foto: ls
Autor: Lenka Schmidtová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš