Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Slovenský šampionát žiactva v atletike

Bratislava bola počas druhého septembrového víkendu dejiskom slovenského šampionátu v atletike žiactva.

Timea Mihoková. Dobehla tesne za medailou.Timea Mihoková. Dobehla tesne za medailou. (Zdroj: db)

SVIT/KEŽMAROK. O podujatie bol zo strany slovenských oddielov a klubov veľký záujem, o čom svedčí i výsledková listina - tvorí ju 25 husto popísaných strán.

Na šampionáte štartovali i atletické talenty zo Svitu, Kežmarku a Levoče. Pod Tatry sa vrátili s jedinou medailou, čo súvisí s podmienkami, v ktorých sa atléti nášho regiónu pripravujú - oproti iným družstvám v našej oblasti neexistuje žiadna tartanová dráha s atletickými sektormi príslušných parametrov. Bronzovú medailu vybojovala štvorica starších žiakov AK Slovan Levoča v štafetovom behu 4x300 m v zložení Džugan, Homola, Dencák, Višňovský. Z jednotlivcov mala k medailovému umiestneniu veľmi blízko Timea Mihoková z AO Svit v behu na 1 500 m prekážok, ktorá časom 5:58,01 min. obsadila nepopulárnu štvrtú priečku. Rovnaké umiestnenie vybojovala i Kristína Horná z AK Elán Kežmarok v behu na 800 m časom 2:26,74 min.
Finálové priečky v prvej osmičke získali ešte ďalší mladí atléti v týchto disciplínach: Beh na 800 m: 5. Michaela Fiasová - AK Elán Kežmarok - 2:26,84 min., 7. Zuzana Kapolková - MŠK 1895 Kežmarok - 2:31,17 min., beh na 200 m prekážok: 5. Peter Tomečko - AO Svit - 31,31 sek., beh na 300 m: 6. Michaela Fiasová - AK Elán Kežmarok - 44,47 sek., beh na 1 500 m: 8. Timea Mihoková - 5:26,83 min., štafetový beh 4x60 m: 6. AK Slovan Levoča - 30,48 sek., vrh guľou: 7. Dominik Dzurňák - AK Slovan Levoča - 10,95 m.

Po skončení šampionátu a návrate pod Tatry sme sa skontaktovali s trénerom mládeže AO Svit a zároveň učiteľom telesnej výchovy ZŠ Mierová vo Svite Ladislavom Potočným a jeho zverencami. Tréner sa o vystúpení štvorice zúčastnených pretekárov vyjadril realisticky: „Títo žiaci sa na slovenskom šampionáte zúčastnili po prvý raz, čo sa čiastočne odrazilo i na ich výkonoch. Najbližšie k medailovým umiestneniam mala dvojica Peter Tomečko, Timea Mihoková. Peter získal výborné piate miesto v behu na 200 m prekážok a beh na 100 m prekážok začal ešte lepšie. V polovici trate dokonca bežal na medailovej pozícii. Mal však smolu - spadol, prekážku nezdolal predpísaným spôsobom a nakoniec bol rozhodcami diskvalifikovaný pre neúmyselné porušenie jedného z pravidiel. Timea Mihoková začala na trati dlhej 1 500 m po štarte bežať na poslednej pozícii, z ktorej sa postupne prepracovala vpred - na lepšie ako ôsme miesto to však nestačilo. Na druhý deň začala odvážnejšie a v behu na 1 500 m prekážok sa držala na peknom treťom mieste. Mala však problém s prekonávaním vodnej priekopy, pretože túto disciplínu absolvovala po prvý raz v živote. Medaila jej tak tesne unikla. Obaja bežci - Peter i Timea však chcú pokračovať v tréningu prekážkových behov a veria, že v budúcnosti sa im bude dariť lepšie.“

Na šampionáte štartovali i deviatačky ZŠ Mierová Svit - Lea Talpašová (beh na 100 m prekážok a beh na 200 m prekážok) a Diana Varholíková (beh na 60 m, beh na 150 m, skok do diaľky). Umiestnenie vo finálovej osmičke síce nedosiahli, ale obe sú odhodlané pokračovať v pravidelnom tréningu a tešia sa už na súťaže v zimnej halovej sezóne.