KEŽMAROK. Koncom minulého týždňa sa v Kežmarku konala druhá časť súčinnostného cvičenia Pieniny 2012.
Témou bola činnosť orgánov štátnej správy, samosprávy, právnických a fyzických osôb a integrovaného záchranného systému pri zabezpečení záchranných prác po vzniku mimoriadnej udalosti – veternej smršte.
Praktické ukážky sa konali v Tatranskej mliekarni a Nemocnici Dr. V. Alexandra.
Súčinnostné cvičenie koordinoval Obvodný úrad v Prešove v spolupráci s obvodnými úradmi Kežmarok a Stará Ľubovňa.
Únik čpavku
„Vznikla mimoriadna udalosť na území mesta Kežmarok a prednosta obvodného úradu vyhlásil mimoriadnu situáciu. Zložky na to určené vykonali zásah. Jedna časť ukážky prebiehala v objekte Tatranských mliekarní, kde pri úniku čpavku došlo k havárii. Vzhľadom na to, že rozsah havárie bol väčší, boli privolané záchranné zložky hasičov, zdravotníkov a polície,“ vysvetlil Marián Trembáč z odboru civilnej ochrany Obvodného úradu v Kežmarku.
Zdravotníci mali za úlohu postarať sa o troch pacientov zasiahnutých unikajúcim čpavkom.
„Je to dráždivý bezfarebný plyn s charakteristickým zápachom. Spôsobuje rôzne poranenia. Väčšinou sa poranenie udeje vdýchnutím. Pri styku s vodou sa môžu vyskytnúť popáleniny či poleptania. Príznaky sú od dráždivého kašľa cez bolesti na hrudníku až po bezvedomie,“ priblížil vedúci záchranár Záchrannej služby v Kežmarku Martin Šefc.
Vyzdvihol dôležitosť spolupráce s ostatnými jednotkami záchranných zložiek.
„Dôležité je, aby sa naša posádka nedostala do styku s unikajúcou látkou a preto veľkú úlohu v tomto zásahu zohrávajú hasiči. Tí vyčlenia plochu, kde môžeme pacientov ošetriť a odviezť do bezpečia,“ dodal.
Úniku čpavku bránilo desať hasičov
Hasiči pri zásahu zamedzili ďalšiemu šíreniu nebezpečnej látky.
„Každé taktické cvičenie, ktoré sa vykonáva v rámci zdokonaľovacej prípravy príslušníkov, je zamerané na reálnu situáciu, ktorá by mohla nastať. Po vyhlásení poplachu je výjazd jednotky do jednej minúty. Rozsah udalosti vyhodnotí operačný dôstojník, ktorý prevezme správu a v súčinnosti s veliteľom družstva určia počet príslušníkov a techniku, ktorá vyráža na miesto poplachu,“ opísal postup vedúci prevádzkovo-technického oddelenia OR HaZZ v Kežmarku Milan Kuzma.
Ako uviedol, na túto udalosť nasadili dve vozidlá s desiatimi príslušníkmi.
„Používali plynotesné pretlakové obleky, ktoré sú protichemické. Poskytujú najvyššiu možnú ochranu. Pri takomto zásahu sa zásadne zameriavame na prítomnosť zranených osôb a až potom sa venujeme unikaniu nebezpečnej látky,“ doplnil Kuzma.
Pokračovanie v nemocnici
Ďalšia časť cvičenia sa konala v Nemocnici Dr. V. Alexandra v Kežmarku.
Záchranné zložky precvičovali traumatologický plán nemocnice pri vzniku mimoriadnej udalosti alebo krízovej situácie mimo času vojny a vojnového stavu.
Cieľom bolo zabezpečiť okamžitý, organizovaný príjem väčšieho počtu ranených osôb ako aj poskytovanie odbornej lekárskej pomoci a zdravotníckej starostlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš