VYSOKÉ TATRY. Zberači lesných plodov spôsobujú vlastníkom i správcom územia Tatranského národného parku veľké škody.
„V týchto dňoch je ešte sezóna čučoriedok a hlavne brusníc. S nelegálnym zberom lesných plodov sa stretávame takmer denne,“ uviedol pre SITA riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Okrem priamych škôd spôsobených vlastníkom lesov, spôsobujú zberači aj ďalšie škody, keďže pre tunajšie živočíchy sú lesné plody nenahraditeľným zdrojom potravy.
„Mnohé tatranské živočíchy aj vďaka lesným plodom dokážu prežiť nástrahy, ktoré im pripraví tunajšia zima,“ dodal Majko.
Škody za tisíce eur
V uplynulých týždňoch len v jeden deň zadržali ochranári v Západných Tatrách zberačov, ktorí neváhali prísť niekoľkými autami priamo do lesa, aj napriek zákazu vjazdu.
Polícia riešila za jeden deň až osem prípadov porušenia zákazu vjazdu.
Podľa Majka zberači vyšli autami pomerne vysoko do prírodného prostredia Tatier. Zberači už mali nazbierané desiatky litrov brusníc či iných lesných plodov.
Škody v tomto prípade presiahli podľa Majka niekoľko tisíc eur. Keďže väčšinou ide o ľudí odkázaných na sociálne dávky, vymáhanie pokút od nich je praktické nemožné.
V tomto prípade asi jediným postihom boli pokuty od polície za porušenie zákazovej značky. Nazbierané ovocie museli zberači následne na mieste vysypať.
„Pri takomto zbere ignorancia a bezohľadnosť človeka nepozná hranice, pretože mnohé lokality sú vyzbierané do poslednej bobule a v lese zostáva po zberačoch len spúšť a často aj odpadky,“ dodal Majko.
Problém najmä pre zvieratá
Chýbajúce ovocie v prírode následne núti zvieratá hľadať si náhradný zdroj potravy.
V Tatrách je podľa Majka tento problém najviac viditeľný pri medveďoch, pretože z roka na rok nachádzajú v lese menej lesných plodov, čo vedie tieto zvieratá k tomu, aby si nedostatok prirodzenej potravy kompenzovali na poľnohospodárskych kultúrach, včelstvách a navštevovaním nezabezpečeného komunálneho odpadu.
Ochranári sú presvedčení o tom, že nedostatok prirodzenej potravy je jedna z podmienok pre „vznik synantropných medveďov“, teda zvierat, ktoré žijú v tesnej blízkosti ľudských obydlí.
Aj keď sa podľa Majka často hovorí, že zberači, ktorí sú prevažne zo sociálne slabších vrstiev a nechce sa im pracovať, vzhľadom na to, že ak idú zbierať lesné plody, musia vstávať ráno už okolo štvrtej, následne aj niekoľko hodín kráčať po lese a skrčení zbierať ovocie, nie je to asi až také pravdivé tvrdenie.
Majko tvrdí, že zber je organizovaný
Majko je presvedčený, že ak by tu nebol dopyt po lesnom ovocí, nebolo by ani zberačov.
Podľa neho ide o organizovanú činnosť, keďže lesné ovocie od zberačov vo viacerých prípadoch končí u priekupníkov, ktorí ho ponúkajú popri cestách.
Zaujímavosťou podľa Majka je, že so zberom lesných plodov sa častejšie stretávajú v Západných Tatrách. Vo Vysokých Tatrách prevláda skôr nelegálny zber húb a problémy s nelegálnym výrubom dreva.
Na území Tatranského národného parku je podľa Majka zo zákona zakázaný zber lesných plodov. Lesné plody môžu zbierať len vlastníci pozemkov do 3. stupňa ochrany.
V 4. a 5. stupni ochrany, v prírodných rezerváciách a národných prírodných rezerváciách nesmú zbierať lesné plody ani vlastníci územia.
Ostatní návštevníci sa môžu pohybovať po území národného parku len po turisticky značených chodníkoch, alebo v areáloch vyčlenených na športové aktivity.
Pri porušení zákona hrozí neprispôsobivým návštevníkom bloková pokuta do 66 eur alebo riešenie priestupku príslušným obvodným úradom životného prostredia.
V kontrolách nelegálneho zberu lesných plodov a nelegálnych vjazdov autami bude v tomto roku Správa TANAP-u v spolupráci s políciou aj naďalej pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš