Inak by mesto muselo vrátiť nenávratnú dotáciu 7,8 milióna eur, ktorú dostali od štátu.
LEVOČA. V meste začali vlani s výstavbou hnedej priemyselnej zóny. Cieľom je prilákať do Levoče investorov a vytvoriť pracovné miesta. Celkovo by v okresnom meste malo vzniknúť viac ako 500 pracovných príležitostí.
Levočania v areáli bývalých levočských strojární vytvoria plochu vhodnú na podnikanie s rozlohou 120 000 metrov štvorcových, kde budujú potrebnú infraštruktúru. Podnikatelia by si už potom výrobné haly postavili sami podľa svojich predstáv.
Okrem toho mesto už finišuje so stavbou jednej budovy s rozlohou 3 820 metrov štvorcových.
Celkovo v roku 2018 tu už musí pracovať minilmálne 500 ľudí, na budúci rok by mal priemyselný park štartovať s päťdesiatimi vytvorenými pracovnými miestami.
Peniaze mestu poskytla štátna agentúra SARIO z európskych zdrojov.
Už nebudú preberať
Primátor je v tomto prípade optimista, tvrdí, že podmienku vyplývajúcu zo zmluvy so SARIO splnia. Veľkým plusom je vraj pre nich to, že v ich blízkosti bude diaľnica.
„Na hranici ochranného pásma máme diaľnicu, čo nás v porovnaní s inými mestami stavia v rámci konkurencie do dobrej pozície. Naším cieľom je vytvoriť čo najlepšie podmienky pre investorov, aby prišli práve k nám, nie do iných miest, kde sa tiež stavajú priemyselné parky,“ povedal levočský primátor Miroslav Vilkovský (Smer – SD).
Na začiatku v Levoči uvažovali, že v areáli by mohla byť strojárska výroba, dnes už vedenie mesta nelipne až tak na tejto myšlienke. „Už niet času preberať,“ tvrdí primátor.
Strategických investorov nemajú
M. Vilkovský priznáva, že zatiaľ strategických zmluvných investorov, ktorí by zamestnali stovky ľudí, nemajú.
V budove, ktorá je tesne pred dokončením, vyrába komponenty do strojárskej techniky spoločnosť AGC, ktorá je pobočkou českého holdingu. Mesto už s nimi podpísalo zmluvu, pracuje tu asi 20 ľudí.
V minulosti mal záujem podnikať tu nadnárodný koncern, ktorý by vyrábal komponenty do leteckej techniky. Do Levoče ich prilákala práve diaľnica a blízkosť dvoch letísk v Košiciach a v Poprade.
Pre nepriaznivú situáciu v komunálnej politike, ktorá tu vládla v nedávnej minulosti (v meste sa opakovane volil primátor – pozn. red.), však investor odstúpil. Takéto bolo oficiálne vysvetlenie spoločnosti. Mesto sa vtedy bránilo, že obchodný partner bol nespoľahlivý.
Primátor dnes nechce bližšie konkretizovať, s kým rokujú, aby do hnedej priemyselnej zóny prilákali investorov. Vraj kvôli konkurencii, priemyselných zón je v slovenských mestách ako maku.
„Budú to naše vlastné aktivity, spolupráca s agentúrou SARIO a využijeme aj služby subjektov, ktoré vyhľadávajú investorov,“ povedal primátor o stratégii mesta.
O prácu prišli stovky ľudí
Čo sa týka zamestnanosti, situácia v Levoči a v okolí je podobne ako v celom Prešovskom kraji nepriaznivá.
V minulosti tu stopli výrobu strojárne, textilná fabrika aj liehovar, o prácu prišlo asi 1 200 ľudí. Dnes je najväčším zamestnávateľom v meste miestna nemocnica.
Založili budovy
S výstavbou hnedej priemyselnej zóny súvisí ešte jedna nie celkom populárna záležitosť. Mesto muselo dať ministerstvu hospodárstva do zálohy dve mestské budovy. Ide o samotné sídlo magistrátu a objekt, kde sídli divadlo.
Primátor sa domnieva, že pre mesto to nie je žiadne riziko, zálohu odsúhlasili aj levočskí poslanci.
„Všetky samosprávy musia počas výstavby založiť adekvátny majetok. Po dokončení infraštruktúry sa majetok uvoľní a založí sa samotný priemyselný park. Náš obchodný partner nie je komerčný subjekt, ale ministerstvo hospodárstva. Nehrozí nám žiadne riziko,“ reagoval na túto skutočnosť M. Vilkovský.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš