VYSOKÉ TATRY. Už len niekoľko dní bude možné v Tatrách počuť piskot svišťov. „Svište sa na zimný spánok ukladajú začiatkom októbra a prebúdzajú sa koncom apríla až začiatkom mája, v závislosti od klimatických podmienok,“ uviedla pre SITA Blažena Sedláková zo Správy Tatranského národného parku.
Týka sa to aj svišťov v Belianskych Tatrách, ktorých tu v rokoch 2008 až 2010 preniesli ochranári zo Západných Tatier.
„Svište sú už menej pohyblivé, väčšinou sa zdržiavajú v blízkosti svojich nôr a aj na pohľad sú výrazne väčšie, keďže si už narobili tukové zásoby na zimu,“ dodala Sedláková.
Svište ešte využívajú posledné dni pred uložením sa na zimný spánok na doplnenie tukových zásob a úpravu nôr pred zimou, kde si nosia suchú trávu.
V Belianskych Tatrách sa im darí
Populácia svišťa v Belianskych Tatrách je podľa Sedlákovej i Pavla Balla, ktorý bol iniciátorom reštitúcie svišťov do Belianskych Tatier, životaschopná.
„V roku 2008, keď tu už nežil žiaden svišť, sme narátali už len asi 35 nôr, dnes ich tu je okolo 460. Široké sedlo je prevŕtané ako ementál,“ uviedol Pavel Ballo.
Svište, ktorých tu v rokoch 2008 až 2010 nasadili ochranári bolo spolu 18. V nasledujúcich rokoch sa postupne rozšírili aj do vzdialenejších lokalít.
Podľa Balla nasadená populácia svišťov je už len asi 800 metrov od ďalšej populácie vo Vysokých Tatrách.
Nie je vylúčené, že dochádza aj ku kontaktom medzi oboma skupinami, keďže sú známe migrácie svišťov aj do vzdialenosti troch kilometrov.
Pôvodnú populáciu zlikvidovali aj pytliaci
Od roku 2008 do roku 2011 zaznamenali ochranári v novej kolónii prírastok 24 mladých jedincov. V Belianskych Tatrách je momentálne päť párov. Tento rok zaznamenali ochranári len štyri tohtoročné mláďatá.
Zatiaľ najsilnejším rokom bol rok 2010, kedy zaznamenali až 10 mladých jedincov. Aj vzhľadom k tomu, že svište v Belianskych Tatrách majú každoročné prírastky, možno hovoriť o úspešnom projekte.
Doteraz sa však nepodarilo určiť presnú príčinu, prečo vlastne svište z Belianskych Tatier zmizli. Posledný svišť z pôvodnej populácie tu žil ešte v roku 2007. Podľa Balla je za tým pytliactvo, aj keď to niektorí nechcú počuť.
Určite k tomu prispeli aj dravce. Za posledné roky, čo ochranári sledujú novozaloženú kolóniu v Belianskych Tatrách, zaznamenali útoky líšok a orlov na svište.
Najzraniteľnejšie sú jedno- a dvojročné mláďatá. Svišť sa pritom môže dožiť až 18 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš