V Levoči uvažujú o zriadení súkromnej základnej školy. Vedenie mesta aj poslanci odmietajú podozrenia, že by chceli segregovať rómske a nerómske deti.
LEVOČA. Inokedy rozhádaná pravica aj ľavica v meste je teraz zajedno. V Levoči zaznamenali odlev nerómskych detí do škôl v iných mestách.
Nazdávajú sa, že práve súkromná škola vyrieši tento problém a zároveň zachráni tok štátnych peňazí do mesta na prevádzku levočských škôl.
V Levoči sú v prevádzke tri základné školy. Navštevuje ich 1 700 detí, z toho je 60 percent rómskych.
Prednedávnom sa škola so sídlom na sídlisku Západ stala terčom kritiky organizácie Amnesty International Slovensko. Podľa nej segreguje rómske deti do vyčlenených tried.
Zriadením súkromnej školy by však v meste mohla teoreticky nastať podobná situácia. Štát financuje totiž súkromné školy nižšou sumou na žiaka ako školy mestské a štátne.
V praxi by to znamenalo, že rodičia by museli za vzdelávanie svojich detí doplácať mesačne od desať do pätnásť eur.
Chudobní rómski rodičia, ktorí sú poväčšine nezamestnaní, by takúto sumu asi ťažko našli vo svojom rodinnom rozpočte. Okrem toho, pre väčšinu Rómov nie je vzdelanie na prvom mieste v hierarchii hodnôt.
Časom by teda v Levoči mohla nastať situácia, že v jednej škole by sa kumulovali nerómske deti a v ostatných dvoch deti rómske, prípadne tie, ktoré sú zo sociálne slabých rodín.
Primátor: Reagujeme len na požiadavky rodičov
„Reagujeme len na požiadavky rodičov, ktorí chcú mať možnosť výberu pri vzdelávaní svojich detí,“ tvrdí primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský (Smer).
Podobne reaguje aj predseda klubu pravicových strán Jozef Cvoliga (SDKÚ). Dokonca tvrdí, že práve súkromná škola by riešila kritiku zo strany mimovládnej organizácie.
„Podmienky budú pre všetkých rodičov rovnaké. Každý bude mať na výber. Nikto netvrdí, že rómski rodičia nebudú môcť dať deti do súkromnej školy, skôr naopak. Pred nikým sa nezatvárajú dvere.“
Boja sa, že deti odídu z mestských budov
Mesto už dostalo žiadosť od zamestnanca mestského úradu, ktorý by ako fyzická osoba zriadil súkromnú školu.
Poslanci zatiaľ len predbežne zámer schválili, nevedia sa však dohodnúť, v ktorej škole zo spomínaných troch by súkromné zariadenie bolo.
„Učitelia aj Levočania, ktorí bývajú v tesnom susedstve škôl, ma oslovujú ako člena rady školy aj ako poslanca. Nevidíme problém vo vzniku súkromnej školy, ale v následkoch. Musíme najprv presne špecifikovať, ako postupovať,“ povedal J. Cvoliga.
Nikto totiž nechce čierneho Petra v podobe školy v tesnom susedstve, do ktorej by chodili rómske a chudobné deti.
Primátor nám povedal: „Mesto sa môže pokúsiť vytvoriť podmienky pre vytvorenie súkromnej školy. Ak tak neurobíme, takéto zariadenie môže potom v Levoči zriadiť ktokoľvek bez toho, aby sme mohli začatý proces zastaviť.“
Magistrátu teda ide v prvom rade o to, aby súkromné zariadenie bolo v prevádzke v jednej z existujúcich škôl.
Niekto cudzí totiž môže školu založiť v úplne inom objekte, čo by znamenalo odlev žiakov z mestských budov. Mestu by tým pádom ostali nevyužité priestory.
Myšlienka založenia súkromnej školy je zatiaľ v plienkach. V tomto štádiu všetko závisí od poslancov, ako rozhodnú.
Až potom môže záujemca o zriadenie takejto školy žiadosťou osloviť ministerstvo školstva.
Poslanci sa k tejto téme opätovne vrátia na rokovaní mestského zastupiteľstva vo štvrtok 20. septembra.
Názor
Čo hovorí Amnesty International Slovensko
Amnesty International Slovensko v minulosti Levočanov kritizovala kvôli údajnej segregácii rómskych detí.
Dnes na ideu o súkromnej škole reaguje: „Ak by sa mesto Levoča rozhodlo zriadiť súkromnú základnú školu, ktorej vnútorný predpis by obmedzoval možnosť prijatia na základe etnicity, dopustilo by sa porušenia zákona o rovnakom zaobchádzaní a tiež školského zákona. Amnesty International v tejto súvislosti zároveň upozorňuje na prípad Základnej školy na Francisciho ulici v Levoči, ktorá vytvorila oddelené triedy výlučne pre rómske deti. Postup školy vyvolal v priebehu uplynulého roka kritické reakcie. Jedným z faktorov, ktorý viedol k vzniku oddelených tried, bola údajne petícia nerómskych rodičov. Súčasnú snahu o zriadenie súkromnej školy nemožno vnímať bez ohľadu na tento kontext,“ povedala nám Lenka Šoganičová z tejto organizácie.
kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš