Inkovia ich nazývali papa a vyrábali z nich pivo čača. Do Európy, do Španielska ich priniesol dobyvateľ ríše Inkov Pizarro, u nás ich pestovanie rozšírila Mária Terézia. Bol im venovaný aj premiérový Gruľový dzeň na Spiši.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na podujatí nechýbal exkurz do histórie pestovania druhého slovenského chleba. Čerešničkou bola ochutnávka zemiakových jedál.
Ako zdôraznil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Spišskej Novej Vsi Michal Kiššák, zemiaky k nám prišli v roku 1654.
Na Liptov ich doniesol Tomáš Šváby, ktorý študoval vo Francúzku. Dodnes sa zemiaky v Liptove nazývajú švábkou.
Medzi rokmi 1800 a 1900 rástli liehovary a škrobárne ako huby po daždi.
„Prvý známy šľachtiteľ bol kňaz Jozef Angel, ktorý v rokoch 1870-80 vyšľachtil tri nové odrody zemiakov. Neskôr ich šľachtiteľská stanica v Lomnici vyšľachtila 17, z nich 9 sa dodnes pestuje,“ uviedol.
„Kedysi sa u nás ročne pestovalo 150-tisíc hektárov zemiakov, dnes je toho pomerne menej. V rámci EÚ je registrovaných 1 500 zemiakových odrôd. Naši pestovatelia ťahajú za kratší koniec, únia pestovanie zemiakov nedotuje,“ zdôraznil.
Voňavé dobroty
Mária, Kristína, Marta a Anna, dôchodkyne z Klubu dôchodcov na Fabíniho ulici, vstávali o štvrtej ráno a pripravovali zemiakové dobroty. Džatky, falošný tatarák, slivkové knedle, gruľovníky, šúľance, kysnutý zemiakový koláčik, to všetko pripravili šikovné Novovešťanky.
„Ja osobne mám rada zemiakové koláče, ale pochutím si aj na falošnom tataráku. Pripravuje sa veľmi jednoducho. Zemiaky sa uvaria, popučia, pridá sa cesnak, kečup, paprika, premieša sa a podávame,“ vysvetlila Mária Semančínová.
Zemiaky majú aj svoju nenahraditeľnú výživovú hodnotu.
„Obsahujú veľké množstvo vitamínu E, ktorý ničí 'zlý' cholesterol a tým zabraňuje vzniku vysokého krvného tlaku. Majú veľa draslíka, ktorý sa nám stará o dobré fungovanie svalstva a zabraňuje kŕčom. Udržiavajú pružnú pokožku, čo ocenia najmä dámy. Zemiaky sa odporúča podávať varené v šupke, práve pod ňou majú najviac živín a vitamínov. Zemiak uvarený v šupke má 5–krát viac vlákniny ako banán,“ dodal M. Kiššák.
Podujatie zorganizoval Miestny odbor Matice slovenskej.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš