Dve budovy v Levoči v časti Levočské Lúky sú v týchto dňoch bez plynu.
LEVOČA. Spor sa vlečie asi dva roky. Bývalú čistiacu stanicu osív kúpil v konkurze súkromník. Je v nej rozvodňa plynu, na potrubie je napojená materská škola aj bytový dom.
V týchto dňoch je na rozvode porucha. Súkromník tvrdí, že opravu nebude financovať, nech to urobí Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
Obidvaja tvrdia o tom druhom, že porušuje energetický zákon.
Nič nedlhujú, sú bez plynu
Vonku je zatiaľ relatívne pekné počasie, ľudia sa však boja, čo bude za pár týždňov.
„Pred troma mesiacmi sme kúpili byt v tomto dome za viac ako 23-tisíc eur. Nevedeli sme, že sú tu problémy s
plynom. Pritom za plyn platíme mesačne približne dvadsať eur. Manželka je po mozgovej príhode. Keď sa okúpe, musí si do postele ľahnúť v teplákoch, večer aj skoro ráno je tu už zima. Nemôžeme variť na plynovom sporáku, len na požičanej elektrickej jednoplatničke. Doplácame na niečo, čo sa nás netýka,“ povedal nám obyvateľ domu František Čonka.
Učiteľky v materskej škole, keď je chladnejšie, musia zapnúť elektrický radiátor. V kuchyni, našťastie, varia na elektrických sporákoch.
Vedúci odboru školstva na mestskom úrade Nikolaj Kučka nám povedal, že situáciou sa zaoberajú už právnici mesta.
„Mesto má platnú zmluvu s SPP. Nedlhujeme im ani cent a napriek tomu sme bez plynu,“ povedal nám.
Bolo to pre neho prekvapenie
Majiteľ rozvodne tvrdí, že problém by mohla vyriešiť dohoda s SPP.
„To je jediné riešenie, aby SPP ako distribútor odo mňa rozvodňu kúpil. Už som s nimi o tom rokoval, odmietajú to však. Podľa mňa tým porušujú energetický zákon. Odmietam prevádzku rozvodne a opravu prípadných porúch, ako napríklad tú súčasnú, platiť zo svojich peňazí,“ povedal nám Miloš Kuruc.
Dodal, že pri kúpe nevedel, čoho sa stane majiteľom: „Všetky plynomery boli demontované, bolo to pre mňa prekvapenie.“
SPP zaujal pre náš denník stanovisko v duchu, že plynové zariadenie v žiadnom prípade neodkúpia.
„Plynovody, ktoré nadväzujú na túto regulačnú stanicu, nespĺňajú technické a legislatívne podmienky stanovené pre budovanie a prevádzku plynovodov distribučnej siete,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Ivana Zelizňáková.
Distribútor tvrdí, že súčasný majiteľ rozvodne porušuje zákon. „Je povinný umožniť dodávku zemného plynu koncovým odberateľom a súčasne musí udržiavať plynové zariadenia v zodpovedajúcom technickom stave,“ dodala I. Zelizňáková s odkazom na zákon o energetike.
Platí nový zákon
Podobné stanovisko nám poskytol aj právnik Andrej Leontiev.
„Od 1. septembra tohto roka platí nový energetický zákon, podľa ktorého vlastník plynárenského zariadenia je povinný umožniť distribútorovi plynu prepravu plynu až ku koncovému zákazníkovi,“ povedal nám.
Právnik odporúča obrátiť sa na štátnu energetickú inšpekciu, ktorá by mala preveriť, či vlastník regulačnej stanice a plynárenských zariadení neporušuje zákon.
Ak sa zistí, že majiteľ zákon porušuje, inšpekcia mu môže udeliť pokutu až do výšky 30 000 eur.
Inšpekcia môže vydať aj predbežné opatrenie, ktoré by majiteľovi regulačnej stanice prikázalo do rozhodnutia súdu umožniť dodávku plynu do škôlky a bytovky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš