Poslanci to síce schválili, prejavili však nespokojnosť.
LEVOČA. Na hnedú priemyselnú zónu dostali Levočania od štátu 7,8 milióna eur. V roku 2017 by tam malo pracovať 500 ľudí, inak bude mesto musieť dotáciu vracať.
V prospech ministerstva hospodárstva museli založiť už niekoľko budov. Vedenie mesta tvrdí, že je to obvyklý postup, ktorý dodržujú všetky samosprávy.
Najprv Levočania založili samotné sídlo mestského úradu a budovu, v ktorej sídli divadlo. Na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva prišlo na rad ďalších deväť budov.
Mesto zakladá komerčné budovy v centre, ale aj garáže či niekdajší kultúrny dom v Levočských Lúkach. Tento objekt dnes nie je využívaný. Hodnotu založených budov musí ešte určiť odborník.
Poslanci sú rozpačití
„S týmto uznesením mám vnútorný problém,“ povedal Jozef Cvoliga (SDKÚ).
Ľubomír Repaský (nez.) sa nazdáva, že ide o dvojsečnú zbraň. Do Levoče by kvôli hnedej priemyselnej zóne mali prísť investori, na druhej strane však musia založiť majetok.
„Založili sme už takmer všetko okrem lesov. Chrám sv. Jakuba nám zrejme na ministerstve akceptovať nebudú, ak by sme ho nebodaj chceli založiť. Veľa možností však už nemáme. Ak by sme neschválili toto uznesenie, spôsobili by sme kolaps,“ zaujal stanovisko ďalší poslanec Miroslav Čurilla (SDKÚ).
Podobne aj Ján Babej (SDKÚ) sa nazdával, že uznesenie nemôžu neschváliť, inak by spadla celá pyramída.
Poslanci sa aspoň uzniesli na tom, aby ich vedenie mesta pravidelne informovalo o tom, ako napreduje hľadanie investorov.
„Blíži sa hodina H, tak aby sa z hnedej priemyselnej zóny nestala zóna duchov, ktorá finančne položí mesto,“ povedal Peter Jeseňák (OKS).
Školy sú na poslednom mieste
Mesto sa bráni, ide vraj o zvyčajný postup.
„Konajú tak všetky samosprávy, ktoré budujú priemyselné parky. Budovy nezakladáme v prospech súkromného subjektu, ale v prospech ministerstva. Keď sa dokončí hnedá priemyselná zóna, ťarcha na budovách sa zruší a prejde práve na tento majetok,“ uviedol primátor Miroslav Vilkovský (Smer).
Odborník na samosprávy Ivan Rončák z Transparency International Slovensko hovorí, že dobrý hospodár zakladá len taký majetok, ktorého prípadnú stratu by vedel prežiť bez veľkej ujmy alebo by ho vedel nahradiť iným majetkom.
Všetko tiež závisí od toho, v akej finančnej kondícii je samospráva a aké sú jej ratingy.
„Je zvykom, že samosprávy zakladajú ako prvé práve svoje sídla, ako napríklad Levočania. Školské zariadenia sú až na poslednom mieste,“ dodal I. Rončák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš