Nielen brat, ale najmä dobrý priateľ. Takto vníma Jozef Nálepka (86), žijúci v Prahe, svojho brata Jána Nálepku. Na hrdinu 2. svetovej vojny a partizánskych bojov v jeho rodných Smižanoch spomínali na medzinárodnej konferencii. Súčasťou bolo otvorenie výstavy v Národopisnom múzeu v Smižanoch venovanej 100. nedožitým narodeninám kpt. Nálepku.
SMIŽANY. „Brat je brat, mne bol aj veľmi dobrým priateľom. Ohromne sme si rozumeli. Všetku korešpondenciu počas vojny a partizánčenia adresoval mne. Hoci nie raz mi kázal listy po prečítaní spáliť, neurobil som tak,“ zaspomínal na brata najmladší z piatich bratov Nálepkovcov, Jozef.
Jozef napísal štyri knihy, dve sú o jeho bratovi, jedna o Slovenskom národnom povstaní a v ďalšej knihe opisuje svoje diplomatické služby.
„Keď mi brat v roku 1942 odovzdával partizánske listy, chodil som na popradskú obchodnú akadémiu. Písal, aby som si ich prečítal a hodil do ohňa. Neurobil som to. V škole bola v ten deň prehliadka. Listy som mal ukryté v rukáve zimníka. Prehliadka, našťastie, prešla bez problémov. Až vo vlaku cestou domov som si uvedomil, čo by sa stalo, ak by listy našli. Bola by to Jánova smrť, za vlastizradu a ja by som prinajmenšom letel zo školy,“ priblížil Jozef.
Spomienky na brata Jána sú v jeho mysli stále živé. „Bol priateľský. Aj keď mal ťažkosti, bol nekonečným optimistom,“ zdôraznil.
Učiteľ, ktorý miloval svoje deti
Milana Sidora, predsedu Spoločnosti kapitána Nálepku z Prešova, Ján inšpiruje ako výborný pedagóg.
„Ako lokálpatriot, ako vlastenec. Učiteľ, ktorý nesmierne miloval deti a sociálne im pomáhal. Či pri nákupe hudobných nástrojov, keď v čase svetovej hospodárskej krízy kúpil talentovaným deťom klavír, ktorý bohužiaľ, zo svojho učiteľského platu nedokázal splácať. Ako deti učil základnej hygiene. Založil skautské oddiely, učil deti láske k vlasti, čo sú dnes hodnoty, ktoré bohužiaľ, dnešnej mladej generácii chýbajú. Tá dnes hľadí po diametrálne iných hodnotách, čo spôsobuje, že kvalita nášho občianskeho života klesá,“ myslí si vysokoškolský pedagóg.
Zachraňoval životy
Jozefa Nálepku teší, že na brata nezabúdajú ani dnes.
„Padne mi to dobre, že ľudia si na neho spomenú. Že vedia, že chránil ľudské životy, či už civilov, ale aj
vlastných vojakov. Ako pomáhal ako partizán. Urobil kus práce pre spoločnosť a nie sú to len vymyslené bájky. Za všetko hovorí aj udalosť, kedy zachránil takmer dvetisíc ľudských životov, keď ako vojak slovenskej armády informoval partizánsku spojku, že sa Nemci chystajú vypáliť 14 dedín. Ľudia sa ukryli do lesov a zachránili sa. Prvú dedinu vypálili, keď zistili, že tam nik nie je, odišli,“ zaspomínal Jozef Nálepka.
Výstava bude v smižianskom múzeu otvorená do 23. novembra. Jej súčasťou je premietanie hraného vojnového filmu o živote J. Nálepku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš