To priamu vinu odmieta, ale musí znášať náklady, ak sa nenájde konkrétny vinník.
SPIŠSKÁ BELÁ. Pred dvomi týždňami sa v kanalizácii mesta Spišská Belá objavila neznáma ropná látka. Primátor mesta Štefan Bieľak (nez.) bol vtedy nútený vyhlásiť mimoriadnu situáciu, keďže hrozila ekologická katastrofa.
Do likvidácie olejovej látky sa pustili kežmarskí hasiči, ktorí jej zabránili vytiecť do rieky Poprad cez melioračný kanál.
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) znečistenie ropnými látkami kvalifikovala ako mimoriadne zhoršenie vôd.
„Z výsledkov laboratórnych rozborov vzoriek vody odobratých v deň znečistenia vyplynulo prekročenie ukazovateľa vyjadrujúceho kyslosť a zásaditosť prostredia, ktoré poukázali na znečistenie hlavne ropnými látkami,“ uviedol hovorca SIŽP Michal Štefánek.
Od výsledkov kontroly sa očakávalo potvrdenie hypotézy, či znečisťujúca látka vytekala z niektorej prevádzky v priemyselnom areáli, alebo či ide o starú environmentálnu záťaž z minulosti.
„Vyšetrovanie nepreukázalo znečistenie pôdy ropnými látkami na dvoroch jednotlivých prevádzok v areáli bývalých uhoľných skladov,“ vyvrátil Štefánek podozrenie smerujúce k podnikateľom z priemyselného areálu.
Na základe prešetrovania a laboratórnych rozborov inšpektori životného prostredia konštatovali, že príčinou znečistenia bolo dlhodobé zhromažďovanie zmesi usadenín a ropných látok z vôd povrchového odtoku v mieste spojenia dažďovej kanalizácie a verejnej kanalizácie pre splaškové vody.
„Došlo k nárazovému uvoľneniu zmesi sedimentov a odpadových vôd s obsahom ropných látok a jej následnému výtoku cez dažďovú kanalizáciu do melioračného kanála,“ vysvetlil hovorca SIŽP .
Zákon pripisuje vinu mestu
Podľa zákona o vodách sa za pôvodcu mimoriadneho zhoršenia vôd považuje ten, kto prevádzkoval zariadenie v čase, keď mimoriadne zhoršenie vôd vzniklo a keď sa preukázala príčinná súvislosť s jeho prevádzkovaním.
„Prevádzkovateľom dažďovej kanalizácie, z ktorej vytekali znečistené odpadové vody, a teda aj pôvodcom tohto mimoriadneho zhoršenia vôd, je mesto Spišská Belá,“ označil Michal Štefánek vinníka mimoriadneho zhoršenia vôd.
Inšpektori životného prostredia konštatovali, že pôvodca vykonal na zneškodnenie škodlivých následkov mimoriadneho zhoršenia vôd opatrenia v potrebnom rozsahu a v dostatočnej kvalite.
Uniknuté znečisťujúce látky zo zasiahnutého úseku odstránili spolu s kontaminovanou zeminou a zlikvidovali v súlade so zákonom o odpadoch, o čom mesto Spišská Belá predložilo aj doklady.
Doterajšie náklady na zneškodnenie následkov mimoriadneho zhoršenia vôd vyčíslilo na 14 605 eur bez DPH.
Primátor: Hľadáme pravého vinníka
Primátor Bieľak hovorí, že vyšetrovanie sa ešte neskončilo. Záujem na odhalení skutočného vinníka má mesto najmä preto, lebo mu zatiaľ ostali na pleciach náklady na likvidáciu úniku.
„Konkrétny vinník sa nenašiel a všetko je ešte v štádiu vyšetrovania. Pravdepodobne ide o starú záťaž, ktorá sa nahromadila, to preukázali aj analýzy zloženia ropnej látky. Mesto bolo podľa zákona označené ako povinné odstrániť všetky následky. Urobili sme tak na vlastné náklady, ale mesto nespôsobilo v žiadnom prípade únik látky do kanalizácie.“
Mesto chce počkať na výsledky ďalšieho vyšetrovania. „Predpokladáme, že vyšetrovanie polície nepoukáže na konkrétnu osobu. Počkáme si na výsledky, aby sme si mohli uplatniť náhradu nákladov. V rámci mimoriadnej udalosti si budeme nárokovať úhradu časti nákladov od štátu. Ak sa nenájde konkrétny vinník, celá ťarcha ostane na pleciach mesta Spišská Belá,“ dodal Bieľak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš