SPIŠSKÝ ŠTVRTOK. Priezvisko Mirga patrí medzi Rómami na Spiši k najrozšírenejším. Ladislava Mirgu však poznajú široko-ďaleko. Stačí spomenúť, že je zo Spišského Štvrtka a ako živnostník podniká v stavebníctve.
V obci má rešpekt nielen u Rómov. „Kiežby sme mali čím viac takých, ako je on,“ hovorí starosta Ján Greš. „Je prirodzená autorita. Dáva ľuďom, predovšetkým Rómom, chlieb, a to sa cení. Musí sa poriadne obracať, aby si v podnikaní vydobyl miesto na slnku a ľuďom zohnal nejakú robotu.“
Z murára podnikateľ
Ladislav Mirga by mohol s podnikaním skončiť a užívať si dôchodok vo vlastnoručne vybudovanom rodinnom dome. „Asi by ma to zabilo. Neviem si ani len predstaviť, že by som ráno vstal a nemal čo robiť,“ hovorí 63-ročný vyučený murár.
Mirga začal podnikať hneď po revolúcii. Vyrábal betónové skruže. Ako sám hovorí, patrí medzi prvých rómskych podnikateľov v bývalom Československu.
Pomohli mu skúsenosti, ktoré získal ako majster v Pozemných stavbách Poprad a šéf pridruženej výroby Jednotného roľníckeho družstva v Spišskom Štvrtku.
„V pridruženke to fungovalo za socializmu ako v kapitalizme. Sám som si musel hľadať aj predávať robotu. Takže po zmene režimu mi nerobilo žiaden problém začať podnikať.“
Spomína, ako jeho ľudia pracovali pre Pamiatkostav a Okresný stavebný podnik v Levoči. Z kameňolomu dodávali kameň na opravu hradbových múrov.
V roku 1996 založil s bratrancom firmu, ponúkali demolačné, zemné a murárske práce. Po krátkom čase z nej vycúval. „Mal som inú predstavu o jej fungovaní. Dobre som urobil. Dnes je v likvidácii. A ja stále fungujem.“
Rómska agenda začína hýbať náladami voličov až tak, že politici nemôžu uhnúť, komentuje František Múčka
Čítajte komentár (piano) >>
Cigán nemá šancu
Teraz pracuje Mirga na rekonštrukcii Námestia Majstra Pavla v Levoči. Má deväť zamestnancov, nielen Rómov.
„Ako mňa, Cigána, vnímajú bieli? Niektorí u mňa pracujú už osem rokov. Asi sú spokojní. Nestalo sa napríklad, že by výplatu nedostali načas.“ Výsledky jeho práce poznajú nielen na Spiši, ale aj vo Vysokých Tatrách či v Česku. Dodnes je jeho najväčšou pýchou murovaná trinásťposchodová bytovka na sídlisku Juh v Poprade, známa „kukurica“.
Pred dvomi rokmi dokončil výstavbu 96 sociálnych bytov pre Rómov z osady Letanovský mlyn.
„Robili sme to, ako väčšinu zákaziek, v subdodávke pre firmu, ktorá vyhrala konkurz. My nemáme vo výberovom konaní šancu. Je to rovnaké, ako keď si má zamestnávateľ vybrať medzi bielym a čiernym. Koho si asi vyberie?“
Na výstavbe novej osady pri Spišskom Štvrtku mali časť nákladov odpracovať aj Rómovia z Letanoviec. Spočiatku sa hrnuli, elán však väčšinou po čase prešiel. „Žiaľ, odvykli si pracovať, neovládajú žiadne remeslo.“
Mirga je však presvedčený, že aj Rómovia môžu byť užitoční. „Mali by robiť to, čo vedia. Lepších kopáčov nenájdete. A lepšiu robotu nedostanú, kým si neurobia aspoň učňovky. Je to bludný kruh.“
Pozrite si aj štvrtkovú lampu k téme Rómov:
Hosťom Štefana Hríba bol rómsky splnomocnenec Peter Pollák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš