STARÁ ĽUBOVŇA. Obmedzenie a rušenie osobných vlakov v našom regióne bolo jednou z hlavných tém minulých dní.
Na železničnú stanicu do Starej Ľubovne prišiel mnohé vysvetľovať aj autor nového vlakového grafikonu platného od decembra.
Osobná trať Plaveč – Stará Ľubovňa bude od decembra zrušená. Ministerstvo dopravy však pôvodne uvažovalo inak. Na trase síce chcelo spoje ešte viac obmedziť, jazdiť však mali aspoň dvakrát za deň.
„Výkony z trasy medzi Starou Ľubovňou a Plavčom sme zobrali a presunuli medzi Starú Ľubovňu a Kežmarok. Tam mali pôvodne jazdiť iba štyri páry vlakov za deň, bude ich ale sedem,“ povedal Jiří Kubáček z ministerstva dopravy, ktorý vyhotovil grafikon.
Patrik Pčolka navrhol grafikon, no neuspel
Za autorom grafikonu prišli aj aktivisti proti rušeniu vlakov. Patrik Pčolka chcel zástupcu ministerstva presvedčiť vlastným návrhom. Pripravil aj podrobné materiály.
„Navrhovali sme, aby medzi Plavčom a Starou Ľubovňou jazdili štyri páry vlakov do dňa a medzi Plavčom a Lipanmi tri páry. Prispôsobili sme ich na najvhodnejší časy, aby neboli také veľké prestoje, ako v súčasnosti,“ vysvetlil.
„Naša prosba je, aby tento návrh vyskúšali aspoň na jeden rok a potom vyhodnocovali,“ doplnil Michal Šipoš, aktivista a zároveň mestský poslanec za SDKÚ–DS v Starej Ľubovni.
Na stretnutí nebol nikto zo samospráv regiónu okrem starostu Plavča. Na stanici sme takisto nevideli zástupcov verejnej správy či iných občianskych úradov.
„Pýtam sa, kde sú všetci tí, ktorých volíme? Alebo aj ostatní, ktorí majú verejné funkcie? Asi im to môže byť jedno. Majú služobné autá, ktoré im platia ľudia. vlaky nepotrebujú. Nie je to však iba otázka tohto stretnutia na stanici, ale hlavne predchádzajúceho lobingu,“ kritizoval jeden z bežných zamestnancov železníc.
Lístok si vraj zakúpi iba päť až desať ľudí na vlak
Meniť grafikon v regióne sa však nebude. J. Kubáček potvrdil, že na to nevidí dôvod.
„Ak sa nemýlim, posledné údaje hovoria, že medzi Plavčom a Starou Ľubovňou si zakúpi lístok päť ľudí na vlak. Ide o tých, ktorí nemajú 'režinky' a podobne. Na trati Plaveč – Lipany je to desať ľudí na vlak. Znamená to, že aj keby sme vybudovali široké riečisko, viac ľudí tu nebude,“ poznamenal Kubáček.
S údajmi sa odvolával na výskumný dopravný ústav v Žiline.
Aktivista P. Pčolka však poukázal na trate, kde je vyťaženosť ešte nižšia a ministerstvo ich predsa ponechá.
Spomenul aj konkrétne príklady, pričom J. Kubáček pri tom neoponoval. Svoje o číslach poznamenal aj istý železničiar.
„O štúdiách viem svoje. Mám známych v Žiline, viem ako sa robia. Postavia brigádnikov, ktorí robia čiarky. Čísla nie sú vôbec dôveryhodné,“ povedal. J. Kubáček pripustil, že od marca budú vlaky jazdiť opäť inak a možno sa vrátia aj tam, kde ich ubudlo.
„Potrebujeme usporiadať a stabilizovať vlakovú dopravu,“ povedal.
Podľa mnohých však súčasný krok opäť veľa ľudí odradí od cestovania vlakom. Postupne tak môže prísť v regióne k ich definitívnemu zániku.
Všimli sme si
Kubáčka priviezol plný vlak
V čase, keď pricestoval zástupca ministerstva do Starej Ľubovne, vystúpilo z vlaku množstvo ľudí. Paradoxne pritom kompetentní poukazujú na nízke čísla cestujúcich v regióne.
„Tento vlak, ktorým som prišiel, má kapacitu na sedenie 110 cestujúcich. Teraz ich bolo možno 140. Je to však výnimka,“ poznamenal Jiří Kubáček.
Faktom je, že piatok býva v počte cestujúcich nárazový. Podľa viacerých zamestnancov železníc nízkym číslam cestujúcich, ktoré sú verejnosti predkladané, sa často nepodobajú ani iné dni. Tvrdili nám to odhadom železničiari, ktorí boli na stanici.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš