Lept malých rozmerov s rovnomenným názvom odštartoval tému vzťahov, pocitov lomcujúcich vnútrom, ktoré sú leitmotívom aktuálnej výstavy mladého spišskonovoveského umelca Jaroslava Čecha.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Čech on line v Galérii umelcov Spiša prezentuje výber ostatných piatich rokov autorovej tvorby.
Výstava je členená do troch priestorov, hlavným je figúra obnažujúca autorovo druhé ja, druhý je meditatívny, tretí dynamický s projekciou skicára, ktorý predznamenal aj niektoré vystavené diela.
Plátnom prvých maliarskych ťahov bol mamin občiansky preukaz. Čarbanice privádzali jeho mamu do zúfalstva. Knižky ilustrované zrejme nie podľa vkusu mladého umelca skončili rovnako ako preukaz.
„Veľa textu sa mi nepáčilo. Dodnes mám rád obrázkové knižky, z ktorých som text ako malý vylúčil,“ s úsmevom spomína Jaroslav.
Prvým umeleckým technikám ho priúčala Fabiola Farkašová zo ZUŠ v Krompachoch, ktorá i keď bola prísna, deťom bola ako matkou a dodnes je výbornou koloristkou.
„Vzal by som si od nej z toho výtvarného viac, ale bol som asi drevený. Obdivujem, že to so mnou ako so žiakom vydržala. Aj ja dnes učím na ZUŠ v meste, no priznám sa, nechcel by som byť sám sebe učiteľom. Obdivujem ju za to, je to skvelý človek, ktorý je aj výborným učiteľom, lebo na nič sa nehrá,“ zdôraznil.
Nelinajkuje, objavuje
Sú učitelia, ktorí sú predurčení na svoju rolu.
„Svojich kolegov si veľmi vážim. Sú to osobnosti, o ktorých sa nepíše, no ich práca je o to cennejšia.“
Rovnako nedá dopustiť na „svoje“ deti.
„Sú pre mňa veľkými pokladmi, majú talent, ktorý sa viac či menej ukáže. Iné zasa prídu na to, že maľovanie nie je to pravé pre ne, no aspoň spolu absolvujeme istý úsek cesty. A potom sú také, ktoré ostanú umelcami celý život a dodnes mám s viacerými z nich výborný vzťah.“
A v akej koži sa J. Čech cíti lepšie? „Aj v koži učiteľa, aj v koži umelca si neviem pomôcť, tak to cítim. Nemám rád šablóny, nalinajkované cesty. Rád objavujem, hľadám, to je základ môjho učiteľovania i maľovania. Objavovať veci, ktoré majú zmysel, oprášiť myšlienky, koncepčne ich nechať zafungovať v istom priestore a čase. To ma láka,“ doplnil.
Anotácie T. Repčiaka
Čech on line je aj spoludielom kurátorky Kamily Tilovej a Jarovho kamaráta Tomáša Repčiaka. Práve jeho anotácie k vystaveným dielam sú inovatívnym prvkom výstavy.
„Obrazy sú mojím aktom, odhaľovaním môjho ja. Tomášove popisky sú plus röntgenovou snímkou, rozvíjajú myšlienku diela. Nie sú suchým filozofickým textom. Z mojich celostranových popisov urobil Tomáš dve až tri skvelé vety, ktoré hovoria za všetko,“ uviedol Jaroslav.
Novinkou bola aj hudobná produkcia počas vernisáže. Neopunk v podaní skupiny Holy Fuckt podľa Jaroslava vykoľajil divákov z každodennosti a išiel rovnako pod kožu ako autorove diela.
Hĺbka prelínania
Pri pohľade na Šesť čokoládových bonbónov na večer máte chuť zahryznúť sa. Pomyselne, odvážnejší možno aj naživo, vychutnať si šesť krokov od bozku k rozkoši.
„To pekné, čo medzi partnermi funguje, si skutočne treba naplno vychutnať, lebo zajtra to už tak nemusí byť,“ zdôraznil autor.
Expresívne dielo Milovanie zaujme nielen farbou, ale aj formou i obsahom. Jediná línia spojuje, prelína a zároveň oddeľuje mužské i ženské telo na červenom pozadí. Prelínanie vrstiev dáva hĺbku obrazu i obsahu a vnímavejších vytrhne i z prvoplánu zdanlivej „pornografie“.
„Vyprázdňujem sa, vyplavujem zo seba všetko. Míňam sa, odchádzam, vymaľujem sa, aby som sa znova nasýtil, prijal niečo nové, čo ma naplní,“ takto skomentoval autoportrét, ktorý je tiež súčasťou vystavených diel.
Diela mladého autora je možné vidieť v GUS do 18. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš