Tri mesiace tak strávili na cestách aj necestách. Cieľom ich putovania sa stal budhistický Ladakh v Himalájach.
POPRAD. Jiří a Dana Janečkovci už dlhšie poškuľovali po dobrodružstve na štyroch kolesách.
Začiatkom leta sa im tak naskytla ideálna možnosť vycestovať v ústrety novým zážitkom. Postupne tak precestovali Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko a jeho nepokojnú časť Kurdistan, Irán, Pakistan a Indiu.
Svoju rodinu, známych, priateľov a priaznivcov pravidelne informovali o priebehu cesty na svojom facebookovom profile Northern Slovakia 2 Northern India.
„V dnešnej dobe už skutočne pripojenie na internet nie je problém ani napríklad v Iráne, kde je prístup na facebook blokovaný. Vďaka šikovnosti miestnych ľudí sme sa aj odtiaľ mohli podeliť o svoje pocity a zážitky,“ zdôraznil Janeček.
Impulzom k začatiu dlho plánovanej expedície bola výpoveď v práci.
„Najprv dostala výpoveď v práci manželka. To bol impulz, ktorý sme využili po svojom. Cestu sme dlho plánovali a šetrili na ňu, tak sme si kúpili dodávku, prerobili ju na prechodný domov a vyrazili,“ ozrejmil Jiří Janeček.
Ako dodala Dana Janečková, v Ázii neboli jedinými dobrodruhmi na kolesách: „Stretávali sme viaceré posádky na potulkách svetom, nie je to také ojedinelé.“
Zo severu Slovenska na sever Indie
Pôvodne síce plánovali vyraziť z Popradu až do Austrálie, no nakoniec sa ich konečným cieľom stal Ladakh ležiaci v severnej Indii.
„Táto oblasť je známa aj ako malý Tibet. Donedávna bola odrezaná od zvyšku sveta, čo jej pomohlo zachovať si tradičnú tvár. V súčasnosti ju s Indiou spájajú len dve cesty, prekonávajúce hrebeň Himalájí,“ vysvetlil dôvody cestovateľských chúťok manželskej dvojice Jiří Janeček.
Medzi zaujímavosť tohto regiónu patrí aj budhistické vierovyznanie obyvateľstva.
V čase svojho pobytu v Lehu, hlavnom meste Ladakhu, navštívili viaceré kláštory v okolí a zažili aj tradičný budhistický festival. No najviac na nich zapôsobila obyčajná návšteva kláštora Phyong.
„Malí mnísi boli zvedaví. Na mape, ktorú máme nalepenú na kapote, sme im ukázali, odkiaľ sme prišli a podarovali sme im pohľadnice Popradu,“ spomínali na pobyt vo vysokohorskom kláštore Janečkovci.
Potom sa Janečkovci zúčastnili ich tradičného obradu, na ktorom boli jedinými turistami. Malí mnísi nalievajú počas obradu ostatným mníchom tradičný slaný čaj.
„Tentoraz pohostili aj nás. Bolo to veľmi milé a cítili sme, že nás aspoň na chvíľu prijali medzi seba,“ opísala Dana zvláštne stretnutie.
Na hraniciach stretli krajana
Pri potulkách zažili množstvo nevšedných situácií. Na indicko-pakistanských hraniciach pribrali do auta stopára, z ktorého sa vykľul mladý dvadsaťročný študent z Česka.
„Na hraniciach sedel na batohu a čakal, kým sa otvoria. Adoptovali sme ho na päť dní, vystúpil až v Iráne,“ s úsmevom opísali náhodné stretnutie.
Ako Jiří podotkol, sprodstredkované informácie o Blízkom východe či Pakistane skresľujú skutočný život v týchto krajinách.
„Osobne sme sa nestretli s negatívnymi prejavmi od domáceho obyvateľstva, ani sme nepocítili nejaké ohrozenie. V problémových oblastiach síce operovali vojenské zložky a polícia, ale o bezpečnosť turistov sa vzorne starajú,“ priblížil svoje pocity z nepokojných oblastí sveta.
Na vlastnej skúsenosti zistili, že medzi turisticky známymi a neznámymi oblasťami bol veľký rozdiel v správaní ľudí.
„V neturistických oblastiach sme sa síce ťažko dohovorili, ale ľudia boli o to srdečnejší a milší. Ľudia nás často hostili na svoj účet,“ vysvetlil cestovateľ z Popradu.
„Keď človek niekam z domova vycestuje, obyčajne sa na návrat teší. Nám sa veľmi vracať nechcelo. Tam, kde sme boli, majú ľudia na všetko čas, neponáhľajú sa, nie sú skazení peniazmi,“ podotkla Dana.
Počas trojmesačného výletu prežili Jiří a Dana neuveriteľné situácie a paradoxy, ktorým sa len ťažko dá uveriť.
„S úsmevom sa však dali problémy vyriešiť a všetko dobre dopadlo,“ zdôraznili na záver manželia Janečkovci.
Štatistika
Prehľad zaujímavostí na ceste
Celkový počet najazdených kilometrov: 20 267 km, z toho 6544 km po ľavej strane cesty (Pakistan a India)
Množstvo spotrebovanej nafty: 1978 l
Priemerná spotreba auta: 9,8 l/100 km
Ceny PHM: najlacnejšia nafta za 0,06 eura/l (Irán pri meste Yazd – plná nádrž za 2,72 eura, celkovo v Iráne najazdených 5605 km za 111 eur vrátane 40 l nafty v kanistroch na horšie časy); najdrahšia nafta bola za 1,79 eura/l v Turecku; priemerná cena nafty: 0,88 eura/l
Celkový počet nocí strávených na ceste bol 85, z toho 51 nocí priamo v aute na parkovisku, kempe, na pláži, dvore hotela, pravom jazdnom pruhu diaľnice, čerpacích staniciach (raz priamo pod stojanom), trikrát vo dvore policajnej stanice
Počet defektov: 0
Počet pokút: 1
Zrážka s iným autom: iba jedna v noci na parkovisku
Počet prekročení hraníc: 14
Počet protidrogových prehliadok na hraniciach: 1
Počet zastavení v Balúčistane (časť Pakistanu): Manželia Janečkovci sa museli zapísať približne tridsaťpäťkrát do knižiek, zošitov a papierikov štátnej správy
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš