Príbytky v Starej Ľubovni sú už niekoľko dní vykurované. Chladnejšie dni, no hlavne noci a skoré rána, prinútili dodávateľa plynu púšťať teplo do radiátorov ešte v septembri. Na prichádzajúcu zimu si ľudia pomaly zvykajú.
STARÁ ĽUBOVŇA. Začiatok vykurovacej sezóny je spojený aj so zmenou každodenného režimu. Museli sme obmeniť šatník a vytiahnuť zo skríň teplejšie oblečenie. Staroľubovňania výraznejší chlad pocítili už počas týždňa pred miestnym jarmokom. Chladnejších dní neúprosne pribúda.
„Ráno a večer nám kúria, takže zatiaľ sa nemôžeme sťažovať. Horšie to je s obliekaním. Mám malého synčeka a toho kým poobliekam, tak to poriadnu chvíľu trvá. Myslím, že v tomto majú mamičky v zime nevýhodu,“ povedala Andrea, mamička malého Samka.
Vykurovať a regulovať teplo v byte začali mnohí obyvatelia mesta. Výnimkou neboli ani tí s vlastným kúrením.
„Doma máme vlastné kúrenie. Zapíname ho ráno a večer. Je to výhoda, prikúrime si toľko, koľko potrebujeme,“ prezradila Danka Rušinová.
„Zatiaľ sme veľmi nekúrili, máme teplý byt, ale keď ešte viac prituhne, aspoň na večer si teplo pustíme,“ povedal Ján Barnovský.
Aj podľa neho je vlastné kúrenie výhodou. Pamätá si, keď ešte pred niekoľkými rokmi, kým nemal vlastný kotol, v bytoch silno kúrili napriek vyšším teplotám vonku. Niekedy to zas vraj bolo naopak.
Slobyterm vykuruje už od 22. septembra
Hlavným dodávateľom tepla pre väčšinu bytov v Starej Ľubovni je mestská spoločnosť Slobyterm. Teplo do radiátorov začala púšťať už 22. septembra.
„Naša spoločnosť denne sleduje vonkajšie priemerné teploty a podľa nich reguluje vykurovacie krivky,“ povedal Ján Džugan, riaditeľ Slobytermu.
V uplynulých dňoch prikurovali viac hlavne v ranných a večerných hodinách. Vtedy sú teploty nižšie.
Teplo však prúdilo aj počas niektorých chladnejších dní.
„Ak ale v priebehu dňa vonkajšia teplota vystúpi nad 13 stupňov Celzia, dodávku tepla prerušíme,“ dodal J. Džugan.
Čas a kvalitu dodávky určuje osobitná vyhláška ministerstva hospodárstva. Prehliadky, ale aj skúšky na rozvodoch tepla Slobyterm vykonáva ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny.
„Spoločnosť realizovala všetky nevyhnutné opravy pre hospodárnu prevádzku tepelných zdrojov. Takže môžeme skonštatovať, že na vykurovaciu sezónu sme pripravení,“ povedal šéf Slobytermu.
Zistili sme
Mráz prišiel už v septembri, v októbri pokračoval
Prvé mrazy k nám prišli už koncom septembra. Podľa zápiskov Štefana Pekára z meteorologickej stanice v Plavči, mínus 3,2 stupňa Celzia pri zemi bolo nameraných 21. septembra.
Október sa síce začal teplou klímou, od deviateho dňa v mesiaci však prišli studené noci. Napríklad 11. októbra bolo nameraných mínus 4,6 stupňa Celzia prízemnej teploty. Mráz však bol v ten istý deň nameraný aj pri teplote, ktorá sa bežne udáva – to znamená dva metre nad zemou, a to mínus 1,4 stupňa.
V nasledujúcich dňoch by podľa Š. Pekára mali mrazy ustúpiť, teploty by mali byť primerané obdobiu. „Teploty by mohli byť v rozpätí osem až 15 stupňov Celzia. Pokiaľ ide o snehové zrážky, tie by do konca mesiaca byť nemali,“ povedal pracovník stanice.
Dlhoročné skúsenosti Š. Pekára hovoria, že výdatnejšie sneženie príde v decembri, na meninový sviatok Štefana.
Doterajšie predpovede Š. Pekárovi vychádzali. Už dávnejšie nám avizoval suché leto i pomerne teplú jeseň. Hovoria o tom aj štatistické údaje.
„Napríklad v júli tohto roka boli zrážky 136 milimetrov. V rovnakom období pred rokom to bolo 215,5 milimetra. Priemerná mesačná teplota v júli 2012 bola až 18,5 stupňa, v júli 2011 16,6 stupňa Celzia. Je to veľký rozdiel. Ak ostaneme pri tohtoročnom júli, zaujímavé je, že až desať dní po sebe sme zaznamenali teplotu nad 30 stupňov. Nemenej zaujímavé je, že v tomto mesiaci pršalo až 19 dní,“ priblížil zápisky Š. Pekár.
Najteplejší deň tohto roka zaznamenal 4. augusta, keď bolo 33,6 stupňa Celzia. „Avšak 28. augusta sme mali iba 2,2 stupňa Celzia. Najvýraznejší rozdiel v teplote bol teda 31,4 stupňa, čo je vysoké číslo.“
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš