Ľubovnianske Kúpele sú vyhľadávaným miestom mnohých turistov. Ľudia túto lokalitu radi navštevujú kvôli tichému prostrediu. Mnohí však prichádzajú aj kvôli minerálke.
ĽUBOVNIANSKE KÚPELE. Veľký hotel, penzióny, ale aj mnohé chatky robia z tunajšieho miesta atraktívnu lokalitu. Skrášliť prostredie chce aj samospráva v Novej Ľubovni. Tá sa o tunajší kataster delí spolu s Chmeľnicou.
„Nie sú to také klasické kúpele, ako inde. Je to tu tichšie, menej zastavané. Tu si však človek ideálne oddýchne. Nesťažujem sa,“ povedala pani Klára vychádzajúca z hotela.
Jej spolubývajúca dodala: „Príroda okolo vyzerá krásne. Bývam v Trenčíne, nie že by to tam nebolo pekné, ale tu sa mi to zdá také nedotknuté. Ešte by to chcelo skrášliť okolie dole pri prameni.“
Po vodu prichádzajú denne desiatky ľudí
Do Ľubovnianskych Kúpeľov prichádzajú denne desiatky ľudí. Kvôli minerálke sú niektorí ochotní prejsť aj desiatky kilometrov.
„Chodíme tu pravidelne, voda nám chutí. Zoberieme viac fliaš naraz a ide sa. Ľubovniansku vodu doma striedame s vodou z Lipoviec. Raz sme teda tu a raz tam,“ prezradila usmiata Anna Kuchárová z Medzian pri Veľkom Šariši.
Chutnú minerálku nemôže obísť ani Imrich Kučkovský, ktorý kedysi žil v Starej Ľubovni.
„Je to dobrá voda, originál železitá, vidím to na prameni. Chutí mi, inak by som tu neprišiel,“ povedal starší pán žijúci v Čechách.
Voda je lákadlom aj pre mnohých z okolia. S ruksakom na bicykli si po ňu prichádza pravidelne Jozef Pacinda zo Starej Ľubovne.
„Pokiaľ nepríde sneh, chodím tu stále na bicykli. Vodu však pije skôr moja žena, ja si dám radšej pivo,“ zavtipkoval vyšportovaný dôchodca.
O kataster sa Nová Ľubovňa delí s Chmeľnicou
V Ľubovnianskych Kúpeľoch nemá žiadny z obyvateľov zapísaný trvalý pobyt. Väčšia časť Ľubovnianskych Kúpeľov spadá do katastra Novej Ľubovne. Ide asi o 60 percent plochy, Chmeľnica má asi 40 percent. Na rozhraní obidvoch katastrov leží napríklad najväčší hotel.
To, že okolie prameňa by malo vyzerať príťažlivejšie, priznáva aj samospráva v Novej Ľubovni. Problémom však je, že každý kus z pozemkov má iného majiteľa. Nie každý sa o svoje zase dôkladne stará.
Štátnym lesom patria lesy aj časť potoka, s ktorou sa delia s vodohospodármi. Územie oproti penziónu s lesoparkom patrí Pozemkovému fondu, hlavná cesta je zase v správe Prešovského samosprávneho kraja.
„Už v minulom roku sme vyzvali k stretnutiu všetkých vlastníkov, aby sme zlepšili prostredie. Dohodlo sa napríklad, že majitelia budú dbať na dodržiavanie poriadku a čistoty. Zároveň bol v lesoparku vydaný zákaz parkovania nákladných vozidiel,“ povedal Stanislav Turlík (KDH), starosta Novej Ľubovne. Dodal, že stretnutie kompetentných plánujú znova.
V lesoparku chcú obnoviť fontánu
Oproti minulosti však v oddychovej zóne v okolí prameňa vidieť drobné zmeny. Ide o prečistený lesopark od krovia a vyčistenú fontánu. Do budúcnosti však chce obec viac.
„S majiteľom jedného penziónu bolo dohodnuté, že sa sfunkční fontána. Voda by mala pritekať cez potrubie z jazierka ponad. Ešte je dohodnuté, že sa sfunkční chodník k vejmutovkám, ako to bolo v minulosti,“ dodal S. Turlík.
Zveľadiť tiež chcú existujúci turistický chodník medzi Novou Ľubovňou a Ľubovnianskymi Kúpeľmi.
Zaujalo nás
Vzácne borovice
V lesoparku v Ľubovnianskych kúpeľoch rastie aj niekoľko vzácnych drevín borovice vejmutovky. Patria tu medzi dominanty.
Tento druh stromu pochádza pôvodne z Ameriky. U nás ho pestujúc od konca 18. storočia. Pre rýchly rast a majestátny tvar koruny je vzácnou a hodnotnou parkovou drevinou.
Najväčšia borovica vejmutovka v prostredí kúpeľov má vek 350 rokov, výšku 25 metrov a obvod 590 centimetrov. Priťahuje pozornosť mnohých návštevníkov, ktorí čerpajú energiu a vnímajú liečivé vyžarovanie z jej členitého kmeňa.
Táto vzácna drevina bola nominovaná aj do súťaže o titul Strom roka 2011 istej nadácie. V konečnom poradí je patrilo celkové šieste miesto.
rin, zdroj:www.novalubovna.sk
Návštevníci. Pán Imrich sa na miesto vracia iba kvôli vode.
Tiché prostredie. Málokto zájde až k jazierku. Za ním sa stavia.
Pani Anna chodí po minerálku pravidelne.
Fontána. Tá je schovaná v lesoparku, chcú ju sfunkčniť.
Najväčší hotel. Okrem neho sa tu však nachádzajú aj penzióny a chaty.
Foto: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš