Korzár logo Korzár Spiš
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Kostol v Tatranskej Javorine má byť národnou kultúrnou pamiatkou

Kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine aj s areálom chce Pamiatkový úrad vyhlásiť za národnú kultúrnu pamiatku. Obci sa to zdá priskoro, má iné plány.

Kostol sv. Anny. Má byť vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.Kostol sv. Anny. Má byť vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.(Zdroj: mv)

Rímskokatolícky kostol sv. Anny v Tatranskej Javorine (okres Poprad) chce aj s areálom vyhlásiť Pamiatkový úrad za národnú kultúrnu pamiatku.

TATRANSKÁ JAVORINA. Vedenie obce sa neplánovalo s vyhlásením ponáhľať, pretože na objekte prebiehajú rekonštrukčné práce. Aj obyvatelia sa obávajú, že teraz sa kostol tak skoro nedá do poriadku.

Podľa vedúcej Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Prešov s pracoviskom v Spišskej Sobote Ivety Bujnovej má objekt preukázateľné pamiatkové hodnoty, preto sa úrad rozhodol spracovať návrh na zápis areálu kostola za národnú kultúrnu pamiatku.

Článok pokračuje pod video reklamou

„Kostol zahŕňa márnicu, pohrebnú kaplnku, hrob s náhrobkom Kristián Kraft Hohenlohe a sadovnícku úpravu. Má hodnotu urbanistickú, architektonickú, krajinnú a historickú,“ uviedla.

Bujnová dodala, že vec ešte nie je dotiahnutá do konca.

„Správne konanie Pamiatkového úradu Slovenskej republiky vo veci vyhlásenia národnej kultúrnej pamiatky nie je ukončené.“

Chcú s vyhlásením počkať

Obyvatelia obce Tatranská Javorina sú na svoj kostol pyšní, ale myslia si, že by sa s vyhlásením objektu za národnú kultúrnu pamiatku mohlo počkať.

„Problém je ten, že stavebne nie je veľa vecí dokončených. Na všetko budeme musieť žiadať povolenia pamiatkového úradu a je okolo toho veľa papierovania. Chceli sme ešte dokončiť dlažbu v márnici, osadiť nové vitráže a dokončiť strechu,“ vymenoval starosta obce Dušan Lacko (nez.).

Aj bývalá kostolníčka Helena Michaľáková má rovnaký názor. „Teraz sa tu rekonštruuje a máme trochu obavy, či sa to aj dokončí, keď sa z toho stane kultúrna pamiatka. Peňazí je všade málo,“ povedala.

Dodala, že na kostolík nikto z domácich nedá dopustiť a každý, kto príde, ho obdivuje.

Bujnová: Prerábať môžu aj potom

Vedúca KPÚ zo Spišskej Soboty Iveta Bujnová ubezpečuje verejnosť, že v prácach sa môže pokračovať aj po vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku.

„K vyjadreniu sa k podkladom na vyhlásenie veci za národnú kultúrnu pamiatku bola oslovená aj obec Tatranská Javorina ako účastník konania. Jej námietky smerovali len k návrhu oplotenia areálu kostola a k hrobu s náhrobkom Kristián Kraft Hohenlohe. V obnovách, stavebných úpravách kostola a jeho areálu je aj po jeho vyhlásení za národnú kultúrnu pamiatku možné pokračovať za podmienok, ktoré budú zachovávať pamiatkové hodnoty kostola a jeho areálu, pre ktoré bol zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu za národnú kultúrnu pamiatku,“ vysvetlila Bujnová.Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

Neprehliadnite tiež

Súd rozhoduje o väzbe stavbyvedúcich v prípade výbuchu plynu

Existuje obava, že by ovplyvňovali svedkov alebo sa ukrývali pred hrozbou vysokého trestu.

Obvinení stavbyvedúci na prešovskom súde.

Povolenú rýchlosť v obci prekročil takmer trojnásobne

Vodičovi v obci Červenica namerali 142 km/hod.

Vodič sa riadne ponáhľal, vyšlo ho to na 800 eur.

Transparency: Kandidát strany Za ľudí Ledecký kampaňoval za obecné peniaze

Starosta Spišského Hrhova po kritike inzerciu na webe zastavil.

Vladimír Ledecký.

V košickom U.S. Steele bude skrátená pracovná doba aj v marci

Odborári so zamestnávateľom naďalej pokračujú v rokovaniach o novej kolektívnej zmluve.

U.S. Steel Košice.

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a vľavo Erik Tomáš (obaja SMER).
Policajt pred hotelom na Tenerife.
Cynická obluda

Útecha pre Kočnera

Sú jednoducho voliči, ktorým veci a zjavné súvislosti nedoklapnú absolútne nikdy. Momentálne je ich asi 17 percent.

Už ste čítali?

Voľby 2020