VYSOKÉ TATRY. Počas letnej turistickej sezóny zaznamenali v slovenských veľhorách nebývalý pohyb medveďov v obývaných častiach mesta Vysoké Tatry. Nasledovali opatrenia, medzi nimi aj odstrel problémových jedincov.
Mesto Vysoké Tatry zabezpečilo inštaláciu elektrických ohradníkov, plašenie a zabezpečovanieí odpadkových košov proti vyberaniu odpadkov divou zverou.
Vybavilo povolenia na odstrel. V polovici júla tak lesníci ulovili dvaapolročného samca v blízkosti školy v prírode v Tatranskej Lesnej.
Mesto si uplatnilo aj druhú povolenku získanú od ministerstva životného prostredia.
Informáciu potvrdil vedúci oddelenia výstavby, investičnej činnosti a územného plánovania Peter Novák.
„Pohyb medveďov stále monitorujeme. V poslednom období sa síce upokojil, ale s príchodom jesene čakáme jeho nárast. Na základe povolení boli vykonané už dva odstrely a žiadame ešte o jeden.“
Mesto žiada tretie povolenie
Tretí odstrel by sa podľa Nováka mal uskutočniť na jar budúceho roka.
Druhého medveďa zastrelili koncom augusta. Išlo o mladú medvedicu, ktorá vážila približne sto kilogramov.
„Ulovili ju lesníci v intraviláne mesta v okolí bytovky Zdravie v Dolnom Smokovci, kam chodila pravidelne vyberať odpadkové koše,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Medvede sa v tomto období intenzívne pripravujú na zimný spánok.
„Sledujeme ich pomocou fotopascí a obojkov. Zo skúseností z minulosti vieme, že približne o mesiac sa začnú ukladať do brlohov,“ dodal.
Ako ďalej uviedol, v súčasnosti medvede navštevujú hlavne Smokovce. Lesní strážcovia sa ich snažia v nočných hodinách plašiť späť do lesa.
Reakcia
Strieľanie medveďov ohrozuje ich populáciu, zhoršuje stabilitu ekosystémov a porušuje slovenské a európske legislatívne normy. Píše to na svojej internetovej stránke Lesoochranárske združenie VLK na margo tvrdenia poľovníkov, že odstrel viac ako sto medveďov ročne neohrozí ich populáciu na Slovensku.
Medveď občas napáda hospodárske zvieratá, najmä ovce. S obľubou si pochutnáva na mede, čoho dôsledkom je ročne niekoľko zničených včelínov. Niekedy sa živí odpadom pri turistických horských chatách, pričom každoročne medvede porania niekoľko ľudí.
Medveď je však podľa združenia celoročne chránený živočích a chránia ho rôzne normy. Z medzinárodných noriem to je smernica, podľa ktorej je medveď zaradený do striktnej ochrany. Slovensko pritom nemá výnimku z ochrany definovanej touto smernicou.
Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je medveď hnedý v zozname chránených
živočíchov. Taktiež je druhom európskeho významu s označením prioritný. Spoločenská hodnota medveďa je podľa webovej stránky 2665,5 eura.
Orgán ochrany prírody, ktorým je ministerstvo životného prostredia, môže povoliť výnimku chytať, zraňovať alebo usmrtiť chráneného živočícha. Musí však ísť o odôvodnený prípad, alebo keď žiadna iná alternatíva neexistuje, pokiaľ povolenie výnimky neohrozí zachovanie populácie medveďa hnedého a ak ide o poľovnú zver, po dohode s ministerstvom pôdohospodárstva.
Medveď je naša najväčšia šelma. Experti odhadujú jeho stav na Slovensku na menej ako 700 kusov. Skutočná početnosť medveďa je ale neznáma.
sita
Slovo odborníka
Medvede sa chystajú na zimný spánok
Odhadnúť, kedy sa tatranské medvede uložia na zimný spánok, sa s úplnou presnosťou nedá. Skúsenosti získané ich pozorovaním na území TANAP–u ukazujú, že by sa tak mohlo stať v novembri.
Medveď sa na zimný spánok ukladá až vtedy, keď má dostatočné zásoby tuku. „Všetky medvede sa snažia počas jesene čo najviac doplniť tukové zásoby, ktoré by im vystačili na celú zimu,“ konštatoval zoológ Štátnych lesov TANAP-u (ŠL TANAP) Jozef Hybler. Prijímajú tak hlavne rastlinnú potravu: čučoriedky, brusnice, malinčie, jarabinu, kukuricu, jablká a ďalšie ovocie, alebo sa túlajú v blízkosti kŕmnych zariadení.
„Pomaly si vyhľadávajú miesta, na ktorých zaľahnú na zimný spánok. Medvieďatá zostávajú s matkou až do tretieho roku veku. Stále sú v jej blízkosti, pretože ich učí vyhľadávať potravu,“ zdôraznil Hybler.
Zimným spánkom u medveďa rozumieme spôsob, akým lesná šelma prežíva čas potravinovej núdze v zimných mesiacoch. „Práve množstvo potravy a jej dostupnosť ovplyvňuje čas, kedy medvede zaľahnú do brlohov. Dostupnosť potravy je závislá od nadmorskej výšky, dennej teploty, výšky snehovej prikrývky a ďalších faktorov,“ ozrejmil zoológ ŠL TANAP-u.
Do brlohov v podobe skalných dutín a previsov, vývratov stromov či kosodreviny medvede zaliezajú v závislosti od počasia. Zvyčajne sa to deje koncom novembra až začiatkom decembra. „Počas zimy sa často prebúdzajú, poprechádzajú sa a vykonajú potrebu. To najmä vtedy, keď im do brlohu natečie voda. Pre medveďa je zimný spánok prirodzený, nie však nevyhnutný,“ podotkol.
Ako dodal, po zimnom spánku sa zvyknú prebúdzať koncom februára. „V polovici marca sú zvyčajne už všetky vonku. Medvedica opustí brloh, až keď vyvedie von mladé, teda zvyčajne koncom apríla a v máji,“ uzavrel Hybler.
mn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš