Profesia hasiča je stále populárnejšia.
LEVOČA. V jarných a letných mesiacoch tohto roku evidovali mesačne desať žiadostí, v tomto období je to priemerne päť záujemcov mesačne o prácu hasiča. V Levoči však momentálne neprijímajú nováčikov, personálne stavy majú naplnené.
„Za posledné roky popularita tejto profesie veľmi stúpa. V médiách sú hasiči takmer každý deň. Ľudia nás vnímajú predovšetkým pozitívne, pretože im hlavne pomáhame, či už pri požiaroch, alebo dopravných nehodách," povedal riaditeľ levočských hasičov Stanislav Strojný.
"Okrem toho zlepšilo sa materiálne a technické vybavenie na jednotlivých pracoviskách. Hasiči si polepšili aj platovo. Do úvahy treba brať aj krízu, stúpa nezamestnanosť, ľudia si hľadajú novú prácu,“dodal.
Na Okresnom riaditeľstve hasičského a záchranného zboru v Levoči pracuje spolu 49 ľudí. Spadá pod nich aj hasičská stanica v Behárovciach. Zasahujú aj v Levočských vrchoch či v tuneli Branisko.
Prihlásia sa aj ženy
Momentálne majú všetky miesta obsadené. Najmladší hasič v Levoči má 22 rokov, najstarší 49. O prácu sa u nich uchádzajú hlavne mladí muži do 28 rokov so stredoškolským aj vysokoškolským vzdelaním, z času na čas sa prihlásia aj ženy.
Hoci u hasičov v Levoči nie sú žiadne miesta voľné, záujemcovia to nemusia úplne vzdávať.
„Všetky žiadosti postupujeme na krajské riaditeľstvo. Ak sa niektoré miesto uvoľní, potom sa žiadosti posudzujú,“ vysvetlil S. Strojný.
Záujemcovia musia absolvovať výberové konanie, ktoré pozostáva aj z psychotestov a fyzickej previerky.
„Odporúčam, aby tí, ktorí chcú u nás pracovať, začínali najprv u dobrovoľných hasičov. Oboznámia sa s technikou, zistia, čo taká práca obnáša,“ radí S. Strojný.
Zarábal deväťsto korún
Medzi služobne starších hasičov v Levoči patrí aj Ján Jochman. Má 43 rokov, s touto prácou začal v roku 1991.
„Vtedy to vôbec nebolo lukratívne či populárne zamestnanie. Spomínam si, nástupný plat som mal okolo 900 korún. Napriek tomu ma táto práca veľmi bavila, pretože nie je jednotvárna. Tak ako moji kolegovia, za najsmutnejšie pri našej práci pokladám zásahy pri tragických dopravných nehodách, keď zomierajú aj deti. Medzi viac úsmevné zásahy patrí hasenie nedeľného obeda či panvice s raňajkami, keď domáci pozabudnú na to, čo majú na sporáku,“ opisuje tento hasič.
Pri svojej práci pôsobí aj na rizikových miestach. „Samozrejme, že mám aj strach, inak by som nebol opatrný a robil by som zbytočné chyby. Najzradnejšie sú pre nás staré horiace budovy, nepoznáme terén, nevieme, ktoré miesto sa pod nami môže prepadnúť,“ dodal S. Strojný.
Za hasiča sa dá aj vyštudovať
Nástupný plat hasiča je 500 eur, s rôznymi príplatkami sa táto suma vyšplhá na 600 eur v hrubom. Profesia hasiča sa dnes už dá aj študovať na strednej škole napríklad v Košiciach či Žiline.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš