Mohli sme sa o tom presvedčiť aj pri nedávnej preventívnej akcii počas Dňa bielej palice.
STARÁ ĽUBOVŇA. Skúške tolerantnosti a ohľaduplnosti boli tentoraz vystavení vodiči áut. Zisťovalo sa, či sú ochotní zastavovať na priechodoch, ktorými kráčajú ľudia so zrakovým hendikepom. Podľa čísel vodiči neobstáli najlepšie.
„Vodiči sú všelijakí. Mnohí však boli absolútne neohľaduplní a až arogantní. Aj policajtom mnohí tvrdili, že nás obchádzajú, nebola to však pravda,“ povedala Mária Šuťaková, ktorá v súčasnosti vedie staroľubovniansku Základnú organizáciu Únie nevidiacich a slabozrakých na Slovensku (ÚNSS).
Deň bielej palice pripravila ÚNSS v spolupráci s políciou. Akcia mala dopravno-výchovný charakter.
„Cieľom je upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom bez sprievodu inej osoby,“ priblížil Daniel Džobanik z krajskej polície v Prešove.
Až 28 vodičov nezastavilo
Toleranciu vodičov v Starej Ľubovni odskúšali na priechode Levočskej ulice dvaja figuranti. Policajti stáli o niekoľko metrov ďalej. Skontrolovali niekoľko desiatok šoférov. Zistenia však boli podľa členov únie šokujúce.
„Z celkového počtu vozidiel pred priechodom zastavilo 62, ale až 28 vodičov nezastavilo,“ priblížila M. Šuťaková.
Polícia udelila štyrom vodičom blokové pokuty na mieste, ďalších štyroch riešila napomenutím.
Podobné preventívne akcie sú podľa ľudí so zrakovým problémom osožné.
„Určite je to dobrá vec. Vodičom sa takto dávame viac do pozornosti, viacerí si iste budú dávať väčší pozor,“ povedala M. Šuťaková.
Z arogantnosti niektorých vodičov však bola rozčúlená.
„Uvažovali sme nad tým, že by si aj niektorí vodiči odskúšali prejsť priechodom so zalepenými očami. Asi by rýchlo zmenili myslenie.“
Všetkým držiteľom vodičského oprávnenia odkázala, aby boli ústretovejší. „Prosíme ich o to. Nevidiaci či slabozraký nemá ako vidieť, či auto ide alebo nejde,“ dodala.
Nešlo o pokuty, polícia chcela prechádzať nehodovosti
Podľa polície zámerom celej akcie, ktorá sa konala v 45 mestách na Slovensku, nebol výber pokút. Išlo o zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách.
Väčšina vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, dostala okrem vysvetlenia priestupku aj informačný leták. Ten im priblížil funkciu bielej palice.
Poctiví šoféri zas dostali ako darček osviežovač do auta s potlačou motívu bielej palice.
Fakty
Majú tridsať členov
Pod krajské stredisko patrí aj Základná organizácia Únie nevidiacich a slabozrakých na Slovensku. V súčasnosti združuje asi tridsiatku registrovaných členov z celého okresu Stará Ľubovňa.
Ľudí s obdobnými problémami je však v regióne omnoho viac. „Mnohí sa k nám z rôznych dôvodov nehlásia. Niektorí sa cítia byť izolovaní, vo vlastnej ulite. My by sme však radi privítali, keby sa k nám hlásilo viac ľudí,“ povedala predsedníčka základnej organizácie Mária Šuťaková.
rin
Zistili sme
Dôležitá je najmä ústretovosť vodiča
Svetový deň bielej palice si pripomíname 15. októbra. Každoročne ho sprevádzajú aj rôzne akcie Únie nevidiacich a slabozrakých na Slovensku.
Ľudia so zdravotným hendikepom sa spoliehajú hlavne na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie. Preto Európska únia nevidiacich navrhuje zavedenie špeciálneho zvukového systému, ktorý by sa aktivoval pri rýchlosti vozidla nižšej než 40 km/h, dôležitá je však predovšetkým ústretovosť vodičov.
„Ide nám nielen o našu bezpečnosť pri samostatnom pohybe, ale najmä o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorým biela palica signalizuje našu prítomnosť,“ povedal Branislav Mamojka, predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš