Takto žije v spomienkach uznávaná osobnosť Andrej Reiprich.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Tohto roku si verejnosť pripomína 100 rokov od narodenia a 10 rokov od úmrtia Andreja Reipricha, významného entomológa a znalca motýľov, ktorý pôsobil ako profesor fyziky a matematiky v bývalom Štátnom učiteľskom ústave a neskôr na Gymnáziu v Spišskej Novej Vsi.
Pri tejto príležitosti sa konala odborná konferencia a v priestoroch gymnázia odhalili pamätnú tabuľu A. Reiprichovi. S touto budovou bol ako pedagóg spätý plných 37 rokov.
Profesor Andrej Reiprich sa narodil 31. júla 1912 v Dobšinej. Po skončení miestnej ľudovej školy a Štátnej meštianskej školy v Dobšinej stredoškolské roky trávil na Štátnom československom reálnom gymnáziu v Rožňave.
Profesorka na novoveskom gymnáziu Ružena Kormošová sa na chodbách gymnázia stretávala s A. Reiprichom ako žiačka a neskôr už ako jeho kolegyňa - učiteľka. Zozbierala informácie o jeho živote.
„Bol výborným žiakom. Jeho študijné úspechy boli odmenené dvoma zlatými dukátmi s portrétom cisára a erbom monarchie, ktoré neskôr daroval svojim dvom dcéram. Gymnázium ukončil maturitou s vyznamenaním,“ vykresľuje R. Kormošová.
Rodičia mu umožnili študovať na Prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne špecializáciu fyzika – matematika.
Učiteľská spôsobilosť
Andrej Reiprich pracoval ako výpomocný učiteľ v Kežmarku, Prešove a krátko v Skalici. V roku 1939 Ministerstvo školstva a osvety v Bratislave vyhovelo jeho žiadosti o preloženie do Spišskej Novej Vsi na Štátny koedukačný učiteľský ústav.
Jeho láska k prírode ho primäla k hlbšiemu štúdiu a rozhodol sa prihlásiť na odbornú skúšku z chémie, prírodopisu a pedagogiky. Zložil ju v Prešove a získal učiteľskú spôsobilosť pre meštianske školy.
Po zániku učiteľského ústavu sa do budovy nasťahovalo miestne gymnázium, ktoré sa neskôr stalo Jedenásťročnou strednou školou (JSŠ).
„V auguste 1960 bol profesor Andrej Reiprich menovaný za pedagogického zástupcu riaditeľa, ale nebola to jeho parketa. Najradšej učil matematiku a najmä fyziku. Vedel pútavo vysvetliť fyzikálne javy,“ hovorí profesorka.
Zaujala ho astronómia, zbieral minerály a chrobáky, maľoval obrazy podľa predlôh i krásne krajinky, venoval sa fotografovaniu a sám si vyvolával svoje fotografie.
Bol držiteľom čestného titulu zaslúžilý učiteľ. V roku 1972 odišiel do dôchodku. Bol smutný, že odchádza zo školy. Gymnázium však v skutočnosti opustil až 30. júna 1976. Bol pedagógom, ktorý sa natrvalo zapísal do histórie spišskonovoveského a slovenského školstva.
Medzinárodne uznávaný entomológ
Celoživotnou prácou v odbore entomológia sa A. Reiprich významne zaslúžil o rozvoj vedy na Spiši. Podstatný bol jeho prínos pre výskum jedného z najhodnotnejších prírodných území Slovenska NP Slovenský raj.
Dnes toto územie so svojimi 2 180 zistenými druhmi motýľov patrí medzi najdôkladnejšie preskúmané oblasti Slovenska.
Najväčší význam Andrej Reiprich priniesol nálezmi dvoch nových druhov pre vedu, psoty Reiprichovej nájdenej v Novoveskej Hute a obaľovača spišského na Čingove v NP Slovenský raj.
Výsledkami výskumu sa Andrej Reiprich zaradil medzi medzinárodne uznávaných a vyhľadávaných determinátorov drobných motýľov.
Zbierky na Slovensku
Významná bola spolupráca profesora Reipricha s niektorými slovenskými múzeami.
„Múzeá v Košiciach, v Spišskej Novej Vsi, vo Zvolene, v Liptovskom Mikuláši, Komárne a Hlohovci vlastnia v depozitároch okolo 60–tisíc motýľov. V našom múzeu je uložených 12 890 kusov,“ vysvetľuje riaditeľka Spišského múzea Zuzana Krempaská.
V roku 2000 Múzeum Spiša pripravilo výstavu Motýle v živote človeka, venovanú Andrejovi Reiprichovi. Profesor sa na jej inštalovaní osobne podieľal.
„Dokonalosť, krása, ladnosť pohybu, voľnosť a sloboda motýľa v jeho lete je to, čo po stretnutí s pánom profesorom ostane vo mne na celý môj život. Vždy na jar, keď začnú lietať v prírode, počujem jeho povzbudivé slová a prianie, nech sa nám v našej muzeálnej práci darí. Ďakujem osudu, že som stretla vzácneho človeka a mohla spolu s ním kráčať, aj keď krátku dobu, svojím životom,“ vyznáva sa Zuzana Krempaská.
Profesora Andreja Reipricha ako osobnosť školstva a vedy predstavuje výstava v Múzeu Spiša, ktorá bola sprístupnená v týchto dňoch.
Andrej Reiprich zomrel 23. februára 2002 v Spišskej Novej Vsi.
Povedali o ňom
Zo spomienok príbuzných
„Bol to fantastický otec. Navonok vyzeral prísne. Bol ale láskavý, milý, obetavý. Venoval nám každý svoj voľný čas. Učil nás láske k prírode a k vedomostiam. Otec mal prirodzenú autoritu. S úctou sa správal aj k ostatným. Nepodceňoval ľudí, neurážal ich. Každý bol pre neho osobnosť,“ spomínajú dcéry A. Reipricha Eva Klučárová a Oľga Kuchtová.
„U svojich rodičov sme našli to, čo sme potrebovali. Často bývalo u nás veselo. Spomínam si ako dieťa v byte na Chrapčiakovej na zimné večery v posteli, v peci sa kúrilo a hrali sme karty,“ zablúdila do spomienok dcéra Eva.
Vnučka Ľubica Gabiková chodievala s dedkom do posledných chvíľ na nočné lovy v Slovenskom raji. „Svietili sme lampou nad lúkou a dedko ma upozorňoval, aby som zbierala len maličké motýle. Domov sme prichádzali aj druhej v noci,“ dopĺňa chvíle zo života A. Reipricha Ľ. Gabiková.
Štyri pravnúčatá sa motýlej kráse nevenujú, ale podľa slov rodičov majú mozog po ňom.
ešl
Dcéry A. Reipricha. Zľava Oľga a Eva pred otcovým stolom inštalovaným na výstave. Foto: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš