Doma ich má 650. V Poprade môžu návštevníci obdivovať vyše 500 kusov.
POPRAD. Putovná výstava šlabikárov a učebných pomôcok Štefana Peteja sa do Popradu presťahovala zo Starej Ľubovne.
„Tam sme ju videli po prvýkrát a zapáčila sa nám. Chceli sme ju mať aj u nás. Obsahuje vyše 500 šlabikárov. Zastúpené sú všetky kontinenty a 141 krajín sveta,“ uviedla knihovníčka Monika Ilenčíková.
Na výstave nechýbajú ani historické kúsky ako kópie šlabikára z roku 1896 či prvá čítanka pre východoslovenské ľudové školy.
Detský svet v Škandinávii
Na výstave sme zastihli tretiakov zo ZŠ Komenského. „Vždy sa mi páčili staré šlabikáre, z ktorých sme sa učili my. Boli urobené tak, aby to dieťa pochopilo. Súčasné šlabikáre a učebnice sú robené príliš moderne a deti im mnohokrát nerozumejú,“ povedala učiteľka Mária Vojtaššáková.
Najviac ju zaujali orientálne šlabikáre, ale neobišla ani starý ruský. „Do sveta detí najviac podľa mňa nazreli v severských krajinách, kde sú postavičky šité na mieru tamojším deťom. Naši autori by sa tiež mali vrátiť k tomu klasickému,“ dodala.
Šlabikáre ich inšpirujú
Deti sa vo svetových šlabikároch našli.
„Tieto šlabikáre sú úplne iné, ako ich poznáme. Inak sa tam píše. Chcela by som poznať aj iné reči a prečítať si napríklad šlabikár z Egypta,“ povedala Lucia Šavelová.
Gregor Galata také šlabikáre ešte nikdy nevidel. „Boli veľmi zaujímavé. Naše sú podľa mňa jednoduchšie,“ dodal.
Janka Sivošová si všimla iný detail: „V týchto šlabikároch sú úplne iní hrdinovia ako u nás.“
To si všimla aj Júlia Andrašová. „Tieto šlabikáre sa úplne líšia od tých našich. Sú tam iné postavičky, iné písmená a iná reč. Najviac ma prekvapilo, že som tu našla šlabikár z Číny. Po čínsky by som sa chcela učiť rozprávať,“ zamyslela sa.
Zuzku Justovú zaujal Izrael. „Je to pre mňa nepoznaná krajina a rada by som ju spoznala. Písmenká sú zvláštne, asi to majú deti ťažšie naučiť sa tú reč,“ povedala.
Samuel Valluš je takým malým tvorcom a šlabikáre ho inšpirujú. „Šlabikár ma zaujímal aj v prvom ročníku. Sám sa snažím písať a vyrábať vlastné knihy. Vymýšľam si vlastné príbehy a nebyť šlabikárov, tak by som sa písať a čítať nenaučil,“ uviedol.
Výstava šlabikárov je prístupná v oddelení náučnej literatúry Podtatranskej knižnice do konca roka 2012.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš