Obyvateľov obce Domaňovce (okres Levoča) vystrašila nelegálna skládka v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva. Medzi stavebným odpadom sa nachádza aj eternit, ktorý obsahuje nebezpečný azbest. Prípadom sa zaoberala aj polícia. Včera na mieste skládku riešili aj pracovníci životného prostredia z Popradu.
DOMAŇOVCE. Skládku s odpadom si všimli aj robotníci, ktorí pracujú v areáli družstva.
Podľa slov Miloša Pitvora z Obvodného úradu životného prostredia v Poprade, do Domaňoviec vyrážali na základe podnetu, ktorý dostali.
„Miesto skládky sme preverili. Nachádzala sa tam asi jedna fúra stavebného odpadu, medzi ktorým bola aj eternitová krytina obsahujúca azbest. Zistili sme aj pôvodcu skládky. Ten uviedol, že v rámci búračky stavebný odpad, kde bol aj azbest, dočasne umiestnil na svojom pozemku s tým, že ho chcel ďalej odseparovať a azbestovú krytinu dať následne zlikvidovať oprávnenej firme,“ vysvetlil zástupca prednostu OÚ ŽP v Poprade.
V prípade tejto nelegálnej skládky bude úrad postupovať v zmysle zákona o odpadoch, keďže vytvorením skládky došlo k porušeniu práve tohto zákona.
„Budeme to riešiť v rámci priestupku, uložením opatrení týkajúcich sa likvidácie skládky a následnej pokuty. Pôvodcovi určíme čas, do ktorého má skládku zneškodniť na vlastné náklady. Určíme výšku sankcie,“ uviedol M. Pitvor.
Výšku pokuty zatiaľ nekonkretizoval. V rámci konania sa bude prihliadať na to, že pôvodca skládky sa ku nej priznal a prisľúbil jej skoré odstránenie.
Polícia rieši skládku ako priestupok
Čiernu skládku riešili aj policajti zo Spišského Podhradia. Ako uviedol prešovský policajný hovorca Daniel Džobanik, skládku na polícii ohlásil 28-ročný muž z Domaňoviec.
„K vytvoreniu skládky malo dôjsť niekedy v období od 10. októbra do 24. októbra tohto roku. Vyvezený odpad pozostáva zo škridlíc, tehál, úlomkov malty a dreva, pravdepodobne ide o odpad z búracích prác strechy rodinného domu. Polícia prípad zatiaľ rieši ako priestupok na úseku ochrany životného prostredia,“ doplnil policajný hovorca.
Eternit je cementová doska s obsahom azbestových vlákien. Používanie výrobkov z azbestu je v súčasnosti zakázané. Vdychovanie azbestu spôsobuje dýchacie problémy, je silno karcinogénny.
Povinnosť zlikvidovať skládku na vlastné náklady má vlastník pozemku, resp. pôvodca skládky. Pri jej nesplnení je možné uložiť pokutu až do výšky 6 638,78 eura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš